NJUJORK, Svetske zalihe šećera, koje su protekle godine povećane za 19 odsto, u narednih nekoliko meseci dostići će rekordan nivo zahvaljujući prilivu ove sirovine iz novog roda šećerne trske u Brazilu i Indiji.
Na Njujorškoj berzi sirovina kotacije sirovog šećera mogle bi do kraja godine da opadnu za oko 18 odsto na 10 centi za libru, predviđa Džudi Gejnz-Čejs, nekadašnja analitičarka kompanije “Meril Linč”.
Brazilska produkcija je u porastu, a gorivo etanol koje se dobija od šećerne trske gubiće na atraktivnosti kako cene nafte na svetskom tržištu budu opadale.
Procenjuje se da bi možda u decembru barel nafte mogao da vredi svega 76 dolara, prema rekordnih 100,09 dolara 3. januara.
Očekivano sniženje cena šećera umanjiće izvozne prihode Brazila i Indije, najvećih svetskih uzgajivača šećerne trske, ali će smanjiti i troškove značajnih uvoznika na ovom sektoru, kao što su Italija i Iran.
Prema prognozi Međunarodne organizacije za šećer (ISO) svetska ponuda ove sirovine će u tekućoj sezoni (zaključno sa septembrom 2008.) premašiti tražnju za 11,139 miliona metričkih tona.
Pritom će globalne zalihe da se povećaju za 10 odsto na 74,7 miliona tona (na bazi sirovog), što odgovara nivou od čak 47 odsto svetske godišnje potrošnje.
Početkom ove sedmice sirovi šećer u Njujorku za isporuku u martu koštao je 12,17 centi za libru, dok je sredinom januara premašivao 13 centi.
Prema prognozi kuće “F. O. Liht”, Brazil će u tekućoj sezoni proizvesti rekordna 33 miliona tona sirovog šećera, što bi u odnosu na prošlu sezonu, u kojoj je beležen rast produkcije šećera za 17 odsto, bilo povećanje od 1,6 procenata.
S obzirom na pojeftinjenje nafte, vrlo je verovatno da će Brazilci veći procenat šećerne trske iz novog roda usmeriti u proizvodnju šećera nego etanola.
Indija je postala neto izvoznik šećera 2006. godine, a prema proceni ISO rasapolagaće viškovima za izvoz do 2010. godine. Trenutno na zalihama te zemlje ima 14 miliona tona šećera, s tim što bi do septembra one mogle da se povećaju na 17 miliona tona.
Međutim, prema prognozi druge najznačajnije američke osiguravajuće firme “Morgan Stenli”, indijski viškovi neće potrajati tako da bi već 2009. Indiji moglo da nedostaje 1,6 miliona tona šećera. Tanjug
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.