MADRID, Na najnovijoj listi 20 fudbalskih klubova sa najvećim prihodom, koju je i ove godine objavila revizorsko-konsultantska kompanija “Dilojt” (Deloitte), po treći put se na samom vrhu nalazi španski “Real Madrid”, kao klub koji u svetu ostvaruje najveće prihode.
Tako je “Real Madrid” u prošloj sezoni (2006/2007) ostvario prihode u ukupnom iznosu od 351 milion evra, što je 20 odsto više u odnosu na prethodnu fudbalsku godinu, dok je ukupan prihod svih 20 najprofitabilnijih klubova u istom periodu porastao za 11 procenata, na 3,7 milijardi evra.
Na toj rang lestvici, čije je podatke danas “Dilojt” dostavio Tanjugu, britanski “Mančester Junajtid” je popravio svoj položaj u odnosu na prošlu godinu, pa se sad nalazi na drugom mestu sa 315,2 miliona evra prihoda, dok je trećeplasirana, takođe španska “Barselona” sa 290,1 milion evra ostvarene zarade. Taj klub je prethodne sezone bio na drugoj poziciji.
Među pet vodećih fudbalskih klubova sa najvećim prihodom su i britanski “Čelzi” i “Arsenal” sa 283 miliona, odnosno 263,9 miliona evra, pri čemu je “Čelzi” napredovao za dva mesta u odnosu na sezonu pre, a “Arsenal” je najviše napredovao na listi, popevši se za četiri mesta.
Komentarišući listu, partner u “Dilojtovom” Sektoru za sportsku industriju Den Džons je ukazao da je “prvi put da se čak tri kluba iz jedne zemlje nalaze na pet vodećih mesta na Listi fudbalskih klubova sa najvećim prihodom”.
On smatra da je “Arsenalovo” preseljenje na stadion “Emirates” uticalo na njegove prihode, a “Čelzi” je zahvaljujući porastu prihoda uspeo da se vrati u vodećih pet.
“Real Madrid” i “Mančester Junajtid” su tako postali prvi fudbalski klubovi koji donose više od 300 miliona evra po sezoni, istakao je Džons.
“Zahvaljujući novim poslovnim dogovorima u ‘Premier ligi’ za sezonu 2007/2008, koji se odnose na prenos utakmica na Internetu, ‘Mančester Junajtid’ će imati priliku da znatno smanji razliku prihoda u odnosu na “Real”, a uspeh u ‘Čempions ligi’ mogao bi da ga dovede i u trku za prvo mesto na listi dvadeset najprofitabilnijih klubova”, smatra Džons.
Fudbal je i dalje sport u usponu, posebno kada su u pitanju najjači klubovi, na šta ukazuje i ukupan prihod “TOP 20” klubova od 3,7 milijardi evra, što je najbolji finansijski rezultat još od sezone 2002./2003, saopštio je “Dilojt”.
“TOP 20” klubovi danas zajedno donose tri puta veći prihod od klubova koji su se nalazili na prvoj Listi najprofitabilnijih klubova, koja je napravljena za sezonu 1996/1997. godine.
Na Listu fudbalskih klubova sa najvećim prihodom uvstili su se isključivo evropski klubovi, pri čemu se na ovogodišnjoj listi “dvadesetorice najbogatijih” nalazi šest engleskih, po četiri su iz Nemačke i Italije, a tu su i tri španska kluba, dva francuska i jedan škotski.
Tako je nakon održavanja Svetskog kupa na listu TOP 20 dospelo više nemačkih klubova nego ikada ranije.
Direktor u “Dilojtovom” Sektoru za sportsku industriju Alan Svicer je ukazao da su posebno zanimljivi finansijski rezultati nemačkih klubova, kojima su novi i poboljšani stadioni podigli prihode.
Stadion je, naglasio je on, najvažniji deo imovine kluba, a veliki broj najprofitabilnijih među njima planira da dovrši preuređenje stadiona u kratkom i srednjeročnom periodu.
Iako je broj engleskih klubova na listi najprofitabilnijih ove sezone pao sa osam na šest, sledeće godine bi situacija za Engleze mogla da se popravi, pošto će novi ugovori o pravima prenosa, koje su ti klubovi sklopili, uticati i na porast njihove zarade.
Tim povodom je Pol Ronsli, direktor u pomenutom “Dilojtovom” sektoru prognozirao da su klubovi poput “Aston Vile”, “Evertona”, “Mančester Sitija” i “Vest Hem Junajtida” već sada veoma blizu klubovima na listi TOP 20.
Na listi od šestog do desetog mesta su “AC Milan” sa 227,2 miliona evra prihoda, zatim minhenski “Bajern sa 223,3, “Liverpul” sa 198,9, “Inrternacionale” sa 195 i “Roma” sa 157,6 miliona evra zarade.
Na začelju ove rang liste su “Šalke 04” sa 114,3, zatim “Seltik” sa 111,8, “Valensija” sa 107,6, “Olimpik Marselj” sa 99 i “Verder Bremen” sa 97,3 miliona evra prihoda u protekloj sezoni.
Ova lista zasniva se na Dilojtovoj analizi, objavljenoj ovog meseca, a podaci o prihodima dobijeni su na osnovu godišnjih izveštaja o poslovanju fudbalskih klubova, ili drugih neposrednih izvora, a odnose se na sezonu 2006/2007.
Pri tome se u ovoj analizi u prihode ne ubrajaju zarade ostvarene na osnovu transfera igrača, niti porez na dodatu vrednost i drugi porezi povezani sa prodajom.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.