NJUJORK, Cijena nafte na svjetskom tržištu je, poslije prekoračenja granice od sto dolara za barel, nastavila da se povećava, što će se, najvjerovatnije, događati i nadalje, tako da se ne može isključiti ni mogućnost da će dostići i 200 dolara, i to u ne tako dalekoj budućnosti, prognozirala je investiciona banka “Goldman Saks” .
Upravo je ta banka i ranije, prilično tačno, predvidjela sadašnji rast cijene glavne energetske sirovine, koja je na berzi u Njujorku u jednom trenutku dostigla rekordni nivo od 106,54 dolara za barel.
Analitičari “Goldman Saksa” smatraju da bi cijena sirove nafte mogla tako drastično da poraste u slučaju da se pojavi značajniji problem pri njenoj eksploataciji ili distribuciji.
Nastavak rasta cijena “crnog zlata” predviđaju i drugi analitičari, ali o cijeni od 200 dolara za barel za sada se niko od njih ne usuđuje da govori, objavila je agencija CCTK.
“Goldman Saks” je, istovremeno, promjenio i prognozu cijene nafte za period od 2008. do 2012. godine, povećavši donju granicu za deset, na 60 dolara.
To je mnogo manje od sadašnje cijene, ali je to, kako kažu u toj banci, najvjerovatnije “dno” u slučaju da se tržište normalizuje i na njemu ne dođe do negativnih uticaja, kakav je, na primjer, geopolitička napetost.
Analitičar “Goldman Saksa” Arjun Murti je još 2005. godine, kada je barel nafte koštao 50 dolara, upozorio da je razvoj cijena takav da će one uskoro dostići i 105 dolara za barel, što se upravo dogodilo.
Murti i njegove kolege danas, međutim, napominju da su cijene krenule na gore mnogo ranije nego što je “Goldman Saks” predviđao 2005. godine.
Oni napominju da su gornju granicu cijene tada definisali uglavnom prema geopolitičkoj napetosti, uz recesiju kao najveći rizik. “Cijene nafte su, međutim, premašile 100 dolara za barel bez većih problema i pri tome se čini da su SAD u recesiji”, ukazuju analitičari.
Prosječnu cijenu nafte za ovu godinu zbog toga su povećali na 95 dolara, dok u idućoj godini računaju na prosjek od 105 dolara za barel.
Za 2010. godinu analitičari su prosečnu cijenu nafte izračunali na 110 dolara, a eventualnu gornju granicu pomjerili na 135 dolara za barel, ali bi, kako napominju, u slučaju da nastanu neke teškoće, cijene mogle da porastu i značajno više.
Ukoliko se proizvodnja nafte ne bude povećavala odgovarajućim tempom, a američka ekonomija se vrati na uzlaznu putanju, onda je neophodno računati na raspon cijena od 150 do 200 dolara za barel, proračunali su analitičari.
S obzirom na to da dolar stalno pada na nove minimume, naročito prema evru, a na finansijskim tržištima traje znatna nesigurnost, interesovanje za sirovine – naftu, ali i plemenite metale – dobija na snazi.
To prinuđava analitičare da koriguju svoje prognoze privrednog rasta i u njih ukomponuju više cijene inputa.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.