BEOGRAD, Malina, jedan od najvažnijih srpskih izvoznih proizvoda, prema svim procjenama i očekivanjima, ove godine dostićiće rekordnu cijenu.Kupci već obilaze zasade maline u selima oko Arilja, Užica, Ivanjice i Bajine Bašte, nudeći proizvođačima od 150 do 200 dinara za kilogram prvoklasnog “rolenda”, a da malina ni procvjetala nije.
Hladnjačari će kasnije, najavljuju u povjerenju, strancima jagodičasto voće prodati za 3,3 evra po kilogramu, prenose “Večernje novosti”.
Do berbe je ostao još koji mjesec, a “crveno zlato”, vjerovatno, će dostići najvišu otkupnu cijenu u svojoj istoriji.
“Malinarska groznica trese Srbiju, a za sada nezadovoljnih nema. Pomalo gunđaju samo oni koji su prije dvije, tri godine posjekli zasade, zbog tadašnje niske cijene.U svijetu neće biti dovoljno rezervi maline, ove i sljedeće godine. Shvatio je konačno i srpski seljak da cijene ne određuju ni Vlada Srbije, ni predsjednici opština, već tržište”, kaže Milomir Stojić, svjetski rekorder po prinosu maline.
Ispred novog “pentijuma” u dnevnoj sobi svoje kuće u Mirosaljcima kod Arilja, Milomir prati vremensku prognozu i dešavanja kod konkurencije, u Poljskoj, Čileu, Kini…
“Malina ima lijepo ime, ali je trnovita. Uvijek preti grad, šta ako bude previše kiše ili suše, ako padne snijeg i obori zasade”, dodaje proizvođač, očekujući od 20 do 30 tona roda po hektaru.
Prošla godina nije bila dobra za Poljake, jer je suša uništila prinose, a Evropska unija tražila je da se sezoncima plati najmanje 7,4 evra za jedan čas rada.
Tada je svanulo Srbiji, za divno čudo. Svijetu je zafalilo 60.000 tona maline, srpske i sve je prodato po pristojnoj cijeni.
“Ove godine, cijena je još bolja. Najveća u istoriji, ali ako mene pitate, opet minimalna. Cijeli se svijet vraća na njive, u budućnosti će sve što izađe iz zdravih i čistih zasada vrediti mnogo”, rekao je predsjednik opštine Arilje Zoran Mićović.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ko ceka taj i doceka.