BANJALUKA, Načelnik Klinike za kadriovaskularne bolesti Kliničkog centra Banjaluka Aleksandar Lazarević podnio je ostavku na funkciju i dao otkaz u ovoj ustanovi u znak protesta što je doktorima zabranjen dopunski rad.
Lazarević je rekao novinarima da je pravo na dopunski rad jedno od osnovnih prava, a kao najveći paradoks je naveo zabranu rada i u humanitarnim ambulantama gdje se pacijenti liječe besplatno.
“U realnoj smo opasnosti da najbolji doktori počnu da napuštaju vodeće ustanove u RS”, ocijenio je Lazarević.
On je rekao da mu nije jasno zašto je dopunski rad doktorima zabranjen u RS, kada je dozvoljen u SAD, Velikoj Britaniji, Njemačkoj, Švajcarskoj i Austriji.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Dragi Banjalucani, kolege i Postovani ministre Skrbicu,
Javljam se iz inostranstva i zelim da iznesem moje misljenje o krizi u zdravsvu kroz koju prolazite.
Mislim da bi tako “krut” stav o dvojnoj praksi lekara mogao biti veoma stetan za sve i da postoje resenja manje kruta, koja bi bila bolja za sve ucesnike.U svetu, gde vladaju ekonomski zakoni (na koje cete se i vi morati preorjentisati)postoji mogucnost dvojne prakse, koja je dobra za drzavu i takodje za kolege koji su dobri, da mogu zaraditi vise.
Ja sam lekar, fakultetski profesor i odlucila sam se za tu opciju u drzavi gde zivim.
Kako funkcionise?U drzavnim ustanovama postoji mogucnost ugovora na radno vreme od 12, 24 i 40 casova nedeljno.Naravno da je plata proporcionalna
radnom vremenu.Na taj nacin lekari koji su zainteresovani da rade u drzavnoj ustanovi i na fakultetima imaju mogucnost da budu u kontaktu sa fakultetom, da doprinose i jos da slobodno rade na trzistu i placaju porez na svoj rad.Koliko vise rade, placaju veci doprinos.
Plate u drzavnim ustanovama su daleko manje od zarade u privatnoj praksi (1:6), i pored toga mnogi dobri strucnjaci nastavljaju da rade u drzavnim ustanovama. Pitat cete se zasto? Na taj nacin oni mogu da odrzavaju visok nivo svoga znanja, koji je jako dobro dosao drzavi, jer za male pare ima vrhunskog strucnjaka. Za studente je dobro jer uce sa dobrim strucnjacima, za lekare je dobro jem mogu slobodno da rade i zarade. Sta dobijaju pacijenti? Najtezi slucajevi imaju sanse da budu vodjeni sa dobrim strucnjacima besplatno, ne moraju da daju mito, jer lekar koji moze privatno zaraditi nema nikakvu potrebu za tim.Naravno da oni koji nisu dobri nemaju sanse da prezive na slobodnom trzistu niti da zarade.
U tom slucaju ti najbolji strucnjaci imaju mogucnost da sami sebi placaju usavrsavanje u svetu, putovanja na kongrese itd.Na taj nacin nema portebe za drugim tipom mita od farmaceutske industrije, koja posle obavezuje lekare da upotrebljavaju njihove lekove i opremu.
Mislim da je taj nacin rada mnogo “zdraviji” za sve ucesnike i otvara prostor sposobnim ljudima da zaradjuju i da se razvijaju.Ako ne budete dali taj prostor izgubit cete najbolje mlade strucnjake, koje cete skolovati i oni ce vam posle otici u “beli svet” (koji usput receno nije tako beo kako izgleda). Nadam se da to nije nikom u interesu.
Srdacan pozdrav,
Profa Dra Desanka Dragosavac.