BRISEL, Predsjednik Evropske centralne banke (ECB) Žan Klod Triše stavio je do znanja da se protivi sniženju bančinih kamata uprkos usporenijem privrednom rastu, zbog inflatornih pritiska koji bi mogli da se pojačaju usljed poskupljenja energenata i hrane.
Triše je rekao, govoreći na sjednici Evropskog parlamenta, da su izgledi za rast inflacije u srednjeročnom periodu, a prema ocjeni rukovodstva ECB, u porastu.
“Ti rizici uključuju budući rast cijena nafte i poljoprivrednih proizvoda”, precizirao je Triše.
Izjava čelnika ECB se poklopila, kako navodi agencija DPA u informaciji iz Brisela, sa najnovijim, danas saopštenim, kvartalnim izvještajem Evropske komisije, u kome se navodi da će se privredni rast u 15-članoj zoni evra ove godne usporiti na 1,8 odsto, što je približno 0,7 procenata manje nego lani.
Isti izvještaj Komisije je potvrdio prethodnu procjenu o rastu februarske inflacije, u zoni evra, na 3,3 odsto, računato prema godišnjem nivou, što je osjetno iznad dvoprocentnog inflatornog “plafona” koji je za monetarnu grupaciju utvdila ECB.
Posljednjih sedmica bilo je, inače, dosta špekulacija oko vođenja kamatne politike ECB i različitih mišljenja da li ova finansijska institucija treba sada da smanji baznu interesnu stopu kako bi podstakla privredni rast i smanjila negativan uticaj koji na izvozno usmjerenu privredu regiona ima rekordan kurs evra prema dolaru.
Triše je, međutim, oštro odgovorio kritičarima sadašnje bančine kamatne politike, upozorenjem da je važeću četvoroprocentnu baznu kamatu neophodno i dalje zadržati da bi se sprečio budući rast cijena i inflacije.
On je borbu protiv inflacije i postizanje cjenovne stabilnosti na duži rok označio kao najvažniji zadatak ECB.
“Ako moramo da očuvamo kamatne stope na postojećem nivou, to je zbog toga što vjerujemo da to odgovara potrebi očuvanja cjenovne stabilnosti u srednjeročnom periodu”, precizrao je predsjednik ECB.
Centralne banke smatraju, uopšteno govoreći, da srednjeročni period obuhvata razdoblje u trajanju od 18 do 24 mjeseca.
Upozorenje Trišea da rizici za ekonomski rast u privredi zone evra ostaju “u smjeru pada” izgleda, kako navodi DPA, donekle pretjerano, posebno ako se ima u vidu današnji izveštaj Ifo instituta iz Minhena, u kome se tvrdi da je poslovno povjerenje u njemačkoj privredi, koja je bez premca u zoni evra i celoj Evropskoj uniji, u martu bilo, treći mjesec uzastopno, u blagom porastu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.