BANJALUKA, U RS do sada je raskinuto 38 ugovora o koncesiji zbog kršenja ugovora ili zakonskih propisa, podaci su Investiciono-razvojne banke RS.
Na prošloj sjednici Vlade RS, zbog niza nepravilnosti prilikom dodjele koncesija, poništene su odluke o dodjeli koncesija za korišćenje poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu RS, preduzećima “Agreks” d.o.o. Donji Žabar i “Braća Pavlović” iz Obudovca.
– U ovim slučajevima prekršen je zaključak Vlade RS od 25. maja 2006. godine, kojim je naloženo da se na području svake opštine, prilikom dodjele koncesije za korištenje poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu, mora obezbijediti okvirno do jedne četvrtine zemljišta, koje bi bilo predmet dodjele putem zakupa. Takođe, nije ispoštovana okvirna površina od 990 hektara za preduzeće AD “Napredak” iz Pelagićeva, za koje je prethodno bio utvrđen javni interes – navodi se u Odluci Vlade RS.
Odluke o dodjeli koncesije preduzećima “Agreks” i “Braća Pavlović” prvi put poništene su u martu, ali su pomenuta preduzeća pokrenula pred nadležnim sudom upravni spor tužbom protiv odluka Vlade RS, koje su potom bile poništene zbog nepostojanja pravnog osnova za donošenje. Uvažavajući odluke suda, Vlada RS ponovo je poništila odluke o dodjeli koncesija “Agreksu” i “Braći Pavlović”. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS zaduženo je da, putem Pravobranilaštva RS, pokrene postupak za raskidanje ugovora o koncesijama s preduzećima “Agreks” i “Braća Pavlović”.
Predsjednik Komisije za koncesije RS, Predrag Aškrabić, kaže da bi rigoroznija kontrola ugovora o koncesijama za korištenje poljoprivrednog zemljišta trebalo da počne najkasnije u šestom mjesecu.
– Prvenstveno će se pratiti da li su ugovori ispoštovani u pogledu poljoprivrednih kultura koje bi morale biti zasijane na parcelama. Takođe, kontrolisaće se i elementarni uslov, odnosno da li je koncesionar uopšte ušao u posjed zemljišta – kaže Aškrabić.
Krajem ovog mjeseca ili početkom idućeg počeće kontrola realizacije ugovora o koncesijama za izgradnju malih hidrolektrana. Dosadašnja iskustva pokazala su da je najviše kršenja ugovora bilo upravo u oblasti malih hidroelektrana. Mnogi koncesionari nisu redovno plaćali koncesionu naknadu, što je, kaže Aškrabić, dovoljan razlog za raskid ugovora.
Nepravilnosti nisu prisutne samo u oblasti poljoprivrednih i vodnih koncesija. U prošlogodišnjim kontrolama, Komisija za koncesije RS naišla je na mnoge slučajeve nepoštivanja ugovora o koncesijama za korištenje kamenoloma, zbog čega su Vladi RS upućene preporuke za raskidanje istih, ističe Aškrabić. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.