PRIŠTINA, Najveći problem Kosova je loša snabdjevenost električnom energijom, po čemu se i prepoznaje u Evropi, ocijenio je stalni predstavnik UNDP-a Frode Mauring u Prištini prilikom predstavljanja Izvještaja o humanom razvoju Kosova za 2007. godinu u organizaciji UNMIK-ovog Odjeljenja za razvoj.
“U proteklih pet godina iz budžeta Kosova potrošeno je 128 miliona evra subvencija za utrošenu struju, dok je u obrazovanje i zdravstvo uloženo svega osam miliona evra. To, praktično, znači da je u oblasti elektroenergetike vanredno stanje. Konsolidovani budžet Kosova koristi se za plaćanje računa ljudi i krađu električne energije, umjesto da se ulaže u zdravstvo, obrazovanje i kapitalne investicije”, naglasio je Mauring.
On je naglasio da je stanje u elektroprivredi Kosova posljedica nepostojanja vladavine zakona.
Predstavljajući izvještaj “Energija za razvoj” ekipa stručnjaka iz oblasti elektroprivrede konstatovala je da struje na Kosovu nema, jer u Kosovskoj energetskoj korporaciji vlada korupcija i kriminal.
Prema ocjeni eksperata, to je osnovni razlog za lošu snabdjevenost domaćinstava strujom, koja će se u narednih desetak godina suočavati sa još dužim restrikcijama.
Stručnjaci su utvrdili da je problem u snabdijevanju električnom energijom i takozvani vezani sistem elektroprivrede Kosova za elektroprivredu Srbije.
“Potrebno je započeti izgradnju termoelektrane `Kosovo C` i rekonstrukciju sistema dalekovoda kako bi Kosovo zaokružilo svoj elektroenergetski sistem. Međutim, za to je potrebno obezbijediti oko 2,5 milijarde evra, što u ovom trenutku investitori nisu spremni da učine, jer investicije na Kosovu nisu sigurne”, zaključili su stručnjaci elektroprivrede u izvještaju “Energija za razvoj”.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A gde su investicije sigurno u serbiu ,
ili u republiku srbsku te famoznu drzavu ,ili njegov grad banja luka sa dve zgrade pa to je zaisto jedan smesana sela .