BEOGRAD, Nekoliko hiljada radnika okupilo se danas u podne na Trgu Nikole Pašića u Beogradu na protestu, koji je povodom 1. maja organizovao Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS), a sa njima i predsjednik Srbije Boris Tadić i ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić.
Radnici su se okupili da bi izrazili nezadovoljstvo lošim položajem radnika, penzionera i mladih koji ne mogu da nađu zaposlenje.
Oni zahtijevaju veće plate i penzije, brže zapošljavanje, unapređivanje prava radnika i socijalni dijalog.
Miting je počeo intoniranjem “Internacionale”, a okupljeni su nosili transparente sa natpisima “Bolje rad, nego rat”, “Mladi radni, posla gladni”, a na majicama su nosili natpise “Mi smo za socijalni dijalog, a vi?”
Na mitingu je predsjednik SSSS-a Ljubisav Orbović rekao da su radnici nezadovoljni niskim zaradama i penzijama, sporim otvaranjem radnih mjesta, brzinom reformi, socijalnim dijalogom i rezultatima privatizacije, dodajući da se veliki broj građana, zaposlenih, nezaposlenih i penzionera bori za osnovnu egzistenciju.
On je upozorio da su radnici, ako izostane dijalog i ne budu uvaženi njihovi interesi, spremni da upotrijebe sva sredstva sindikalne borbe.
Na protestu je ukazano da bolna tranzicija i privatizacija dugo traju, a socijalno raslojavanje nikada nije bilo izraženije, kao i ugrožavanje osnovnih radničkih prava.
Istaknuto je da na jednoj strani vladaju korupcija i krađa, da se tajkuni bogate, javna preduzeća pretvaraju u stranačke feude, dok je na drugoj strani ogroman broj siromašnih.
Radnici su, nakon okupljanja, krenuli u protestnu šetnju do Vlade Srbije, u kojoj bi trebalo da im se pridruže i lideri koalicije okupljene oko Socijalističke partije Srbije /SPS/.
Demonstranti će ispred Vlade Srbije skrenuti pažnju vlasti na svoje osnovne zahtjeve – veće penzije i plate, nova radna mjesta, unapređivanje prava zaposlenih i bolji socijalni dijalog.
U Srbiji je blizu milion ljudi bez posla, što čini stopu nezaposlenosti od 18 odsto.
U EU prošle godine stopa nezaposlenosti bila je 7,3 a u Sloveniji pet odsto.
Međunarodni praznik rada,obilježava se u znak sjećanja na radnike u Čikagu koji su prije tačno 132 godine stupili u štrajk zahtjevajući bolje uslove rada.