MANAGVA, Predsjednici centralnoameričkih zemalja danas će se sastati u prestonici Nikaragve, u potrazi za rješenjima trenutne nesatašice hrane u regionu.U zvaničnom programu ovog skupa, objavljenom juče, stoji da je riječ o sastanku o “prehrambenoj suverenosti” i bezbjednosti, izvještava DPA.
Sastanak bi trebalo da otvori nikaragvanski predsjednik Daniel Ortega, a prisustvovaće venecuelanski predsednik Ugo Čaves, kostarikanski Oskar Arias i elsalvadorski Antonio Saka. Nikaragvanski domaćini očekuju takođe lidere Hondurasa, Gvatemale, Paname i Belizea.
Portparolka nikaragvanskog predsjednika i ujedno prva dama zemlje, Rosario Muriljo, iznjela je očekivanje da će na sastanku biti usvojene izuzetno važne rezolucije i ostvareni dogovori koji će omogućiti da narodi centralnoameričkih zemalja proizvode i troše sopstvenu hranu.
Predstavnici više međunarodnih organizacija, uključujući i UN i Svjetsku banku, upozorili su u posljednje vrijeme da bi rast svjetskih cijena hrane mogao da ugrozi razvoj i poveća siromaštvo i nestabilnost.
Generalni sekretar UN Ban Ki-mun upozorio je da bi 100 miliona ljudi širom svijeta moglo da bude pogođeno nestašicom hrane.
U Hondurasu, na Haitiju, kao i u Egiptu i Siriji posljednjih mjeseci su izbili nemiri zbog rasta cijena hrane. Uz to su neke zemlje, uključujući i Argentinu, ograničile izvoz riže i drugih prehrambenih proizvoda.
Mnogi smatraju da su za skupu hranu bar djelimično odgovorni korišćenje kukuruza i drugih prehrambenih usjeva kao sirovine za biogorivo i to što se dio obradivih površina ranije korišćenih za proizvodnju hrane sada koristi za produkciju sirovina za biogoriva.
Brazilski predsjednik Inasio Lula da Silva, čija zemlja, uz SAD, prednjači u proizvodnji etanola, međutim, insistira da je to netačno i da je ključ krize na sektoru hrane u tome što proizvodnja ne raste srazmerno tražnji.
Da Silva smatra da će nestašica hrane prestati čim se svijet prilagodi većoj tražnji i poveća proizvodnju na ovom sektoru.
Zemlje neto uvoznice hrane iz Centralne Amerike pripremaju se za teška vremena. Njihove vlade žele da povećaju poljoprivrednu proizvodnju, ponekad, kao što je slučaj sa ljevo orijentisanom Nikaragvom, uz oslonac na naftom bogatu Venecuelu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.