BRISEL, Evropska komisija objavila je detaljne uslove koje vodeće francuske i njemačke energetske kompanije moraju ispuniti kako bi zadržale vlasništvo nad sistemima za distribuciju energije.Komisija je tako odredila konkretne uslove za prihvatanje takozvanog trećeg puta, koji su predložile Francuska i Njemačka, uz podršku Austrije, Bugarske, Grčke, Luksemburga, Letonije i Slovačke, protiveći se planovima EK za liberalizaciju energetskih tržišta u EU.
Prema predloženim dopunama aktuelnih prijedloga propisa, bivši državni monopolisti poput njemačkog E.ON-a i francuskog EDF-a moći će zadržati vlasništvo nad distribucijskim mrežama, ali će upravljanje morati prepustiti nezavisnoj podružnici. Radi se o operateru ovlaštenom da “nezavisno usvaja godišnji plan ulaganja i da prikuplja novac na tržištu kapitala, posebno kroz posuđivanje i povećanje kapitala”.
Takav će operater svake godine državnom regulatoru podnositi plan ulaganja za period od 10 godina, koji će se temeljiti na postojećim prognozama o ponudi i potražnji.
Komisija planira i uspostavu nadzornog tijela, nadležnog za donošenje svih odluka koje bi mogle u značajnoj mjeri uticati na vrijednost imovine vertikalno integrirane kompanije. Članice EU moći će imenovati jednog člana tog tijela s pravom veta na odluke koje po njegovoj ocjeni značajno smanjuju vrijednost imovine operatera.
Tim potezom Brisel želi omogućiti postizanje kompromisa u žestokom sporu koji su izazvali njegovi prijedlozi za liberalizaciju evropskog tržišta gasa i električne energije.
Brisel je želio prisiliti energetske kompanije da prodaju svoje sisteme za prenos struje i skladištenje gasa kako bi s e te aktivnosti odvojile od proizvodnje energije.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.