SARAJEVO, Visoki predstavnik u BiH Miroslav Lajčak izjavio je da je BiH u prednosti iako će potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU mjesec dana nakon Srbije, jer političari u BiH sada sebi ne smiju da dozvole luksuz da se dugo čeka s primjenom ovog sporazuma.
“Uopšte nije bitno da li je BiH sporazum potpisala mjesec dana poslije Srbije. Važno je da se uslovi iz tog dokumenta počnu primjenjivati 1. jula, kako je i predviđeno. U slučaju Srbije taj sporazum stupa na snagu tek onda kada ta zemlja ostvari punu saradnju s Haškim tribunalom, a to može trajati mjesecima”, rekao je Lajčak.
On je istakao da BiH mora da usvoji čak 1 159 propisa koje u prvoj fazi primjene sporazuma nalaže EU, odnosno na godišnjem nivou mora se usvojiti na stotine različitih propisa i zakona.
“Ta brzina zavisi od vas i od toga u kojoj mjeri su BiH i njene institucije spremne da se suoče sa evropskim izazovima”, rekao je Lajčak za “Nezavisne novine” i dodao da je u istoj situaciji bila i Slovačka iz koje dolazi, koja je tačno prije deset godina pristupila evropskim integracijama.
On je podsjetio da ljudi nisu bili sigurni gdje ih vodi taj put, a da je danas Slovačka ne samo punopravna članica EU, već i uspješna – nezaposlenosti gotovo da i nema, ima manjak radne snage, a ima najveći privredni rast u EU.
Lajčak kaže da BiH ima sve mogućnosti za evropski put: pametne ljude i stručnjake, te šansu za razvoj brojnih djelatnosti i nove investicije, te dodaje da je beneficije od ovog sporazuma teško izmjeriti novcem.
“Ako je BiH izabrala evropski put, to znači da je spremna na sve izazove, što opet znači veće interesovanje investitora za ulaganja u vašu zemlju”, rekao je Lajčak i dodao da je Srbija nakon potpisivanja evropskog ugovora dobila investiciju od 700 miliona evra, kada je u kragujevačku fabriku automobila s kapitalom ušao “Fijat”.
Lajčak je istakao da je potrebno otkloniti i niz administrativnih prepreka, te da je jednostavnost u ovom procesu od ključne važnosti.
Prema njegovim riječima, otvaranje zemlje za šire ekonomske prostore znači i maksimum napora koje treba uložiti da BiH postane atraktivna za strane investitore koji će u razvoj zemlje ulagati kvalitetne, a ne spekulativne investicije.
Lajčak kaže da bi razgovori o ustavnim pitanjima trebalo da budu nastavljeni nakon lokalnih izbora.