PEKING, Najveća kineska kompanija za preradu nafte “Sinopek” (Sinopec) gubi oko 3.000 juana (430 dolara) po svakoj metričkoj toni naftnih derivata koju proizvede, što je posljedica gotovo rekordne cijene sirove nafte.
Predsjednik uprave “Sinopeka” Su Šulin je izjavio da subvencije kineske vlade u svrhu kompenzovanja kompaniji za to što gorivo prodaje ispod proizvodne cijene pokrivaju manje od polovine gubitaka nastalih preradom sirove nafte u benzin i dizel, prenosi agencija Blumberg.
Kineska vlada kontroliše cijene goriva kako bi ograničila njihov uticaj na inflaciju, što onemogućava rafinerijama da povećane troškove sirove nafte prebace na kupce. Država daje popust na uvoznu carinu za sirovu naftu i derivate i “Sinopeku” daje mjesečne subvencije na ime rastućih troškova za sirovine.
“Pomoć vlade pomaže u određenoj mjeri, ali neće rješiti osnovni problem”, izjavio je Su na godišnjem sastanku uprave “Sinopeka”.
Sirova nafta, čija se cijena u posljednjih godinu dana udvostručila, poskupila je prošle nedelje na rekordnih 135,09 dolara za barel. Akcije “Sinopeka” su juče pale, treći dan zaredom, dok je od početka godine pad njihove vrijednosti iznosio 40 odsto.
“Teško je reći kada bi država mogla da dopusti poskupljenje dizela i benzina”, rekao je Su i dodao da bi od te mjere vladu mogli da odvrate gotovo najveća inflacija u posljednjih 12 godina, približavanje Olimpijskih igara, koje se održavaju u avgustu, i uticaj prirodnih katastrofa.
Kompanija “Sinopek”, koja je u prvom tromjesečju ostvarila operativni gubitak od 20,6 milijardi juana (gotovo tri milijarde dolara), prema profitu od 4,38 milijardi juana (631 milion dolara) iz istog perioda lani, planira da ove godine poveća proizvodnju nafte za dva odsto, na 42 miliona metričkih tona ili oko 840.000 barela na dan, naveo je Su.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.