BANJALUKA – Fond zdravstvenog osiguranja RS odlučio je da stane ukraj praksi da pojedini građani zbog ljekarskog pregleda prelaze i po 140 kilometara i da neke besplatne usluge moraju da plate u punom iznosu.
U Fondu su pojasnili da sa domovima zdravlja ugovaraju određene usluge kao što su porodična medicina i specijalističke usluge poput pedijatrije, ginekologije, pneumoftiziologije i stomatologije, dok se ostale konsultativno-specijalističke usluge ugovaraju s bolnicama. Sve ove usluge za osiguranike bi trebalo da budu besplatne, ali je situacija na terenu, kažu u Fondu, sasvim drugačija.
“Domovi zdravlja često honorarno angažuju specijaliste koji ne pripadaju tom referalnom nivou, a kako te usluge nisu ugovarali s Fondom od osiguranika ih naplaćuju u punom iznosu. To ne bi smjeli da rade jer Fond te iste usluge plaća bolnicama”, istakli su u Fondu.
Naveli su da u takvim okolnostima pacijenti moraju ili da putuju do udaljene bolnice i tamo tu uslugu dobiju besplatno ili uz minimalnu participaciju, ili da uslugu potraže u svom domu zdravlja i plate je u punom iznosu.
“Zbog velike udaljenosti bolnica i zbog visine putnih troškova većina osiguranika se radije opredjeljuje za plaćanje usluga u domu zdravlja iako imaju ovjerenu zdravstvenu knjižicu i oslobođeni su plaćanja”, kazali su u Fondu i dodali da stanovnici Han Pijeska do bolnice prelaze i po 140 kilometara.
“Problem se u najapsurdnijem obliku manifestuje kod laboratorijske dijagnostike. Naime, kada doktor, pored osnovnih pretraga, propiše i biohemijske analize, osiguranik samo prve može da dobije uz ovjerenu knjižicu u domu zdravlja, a za biohemijske analize mora da plati punu cijenu ili da putuje do bolnice. Da apsurd bude veći, dom zdravlja se ne odriče svog dijela, te osiguraniku uzimaju krv za nalaze koji su ugovoreni s domom zdravlja, a za ostale analize pacijent ponovo vadi krv u bolnici”, naveli su u Fondu.
Da bi eliminisao ovu apsurdnu praksu, Fond je od bolnica i domova zdravlja zatražio da potpišu protokole o međusobnoj saradnji, koja podrazumijeva da specijalisti iz bolnica dolaze u domove zdravlja i tu pružaju konsultativno-specijalističke usluge. Ugovor koji Fond potpisuje s bolnicama podrazumijeva da bolnica pruža sve usluge za koje je osposobljena osiguranicima s područja koje pokriva, a Zakon o zdravstvenoj zaštiti obavezuje bolnicu da svoje usluge učini dostupnim pacijentima.
Prvi primjer dobre prakse je, naveli su u Fondu, protokol potpisan između Opšte bolnice Gradiška i Doma zdravlja Srbac. Naime, specijalisti gradiške bolnice odlaze u Dom zdravlja Srbac i tamošnjim stanovnicima pružaju zdravstvenu zaštitu. Dom zdravlja obezbjeđuje prostor i medicinsku sestru, a specijalistima iz bolnice u Gradišci ovo je redovan posao za koji ne dobijaju nikakav honorar.
U Fondu su najavili da je Banjaluka sljedeći grad u kojem će zaživjeti ova praksa.
“Zahtijevaće se da doktori idu pacijentima. Ako ne bude obezbijeđena adekvatna dostupnost zdravstvene zaštite, Fond će angažovati specijaliste iz privatnog sektora. Bilo kako bilo, osiguranik će dobiti kvalitetnu uslugu i niko mu više neće moći naplaćaivati ono što finansira Fond”, poručili su iz Fonda. Nezavisne n.