BANJALUKA, U većini slučajeva mladi u BiH se zapošljavaju kao konobari, trgovci, prosvjetni radnici ili zanatlije, a stopa nezaposlenosti osoba između 16 i 30 godina je 58,5 odsto i četvorostruko je veća nego u zemljama Evropske unije.
Ove podatke objavila je Komisija za koordinaciju pitanja mladih Savjeta ministara BiH, nakon što je sprovela istraživanje “Analiza položaja mladih i omladinskog sektora u BiH”.
Istraživanje je pokazalo da svaka četvrta mlada osoba radi posao koji se u potpunosti razlikuje od onog za koji su se školovali, a svaka peta zaposlena mlada osoba nema ugovor s poslodavcem.
“Mlade osobe sa radnim iskustvom u prosjeku dvije trećine radnog staža provedu kao prijavljeni, a jednu trećinu kao neprijavljeni uposlenici”, navela je Komisija za koordinaciju pitanja mladih BiH.
Oni su takođe istakli da obično protekne gotovo godinu dana od završetka škole ili studija do prvog zaposlenja. Devedeset pet odsto mladih se izjasnilo da u BiH pri zapošljavanju postoji praksa podmićivanja, a svaka druga đevojka smatra da se prema ženama vrši diskriminacija na tržištu rada.
Dvadesetpetogodišnji Vojislav Đukić iz Banjaluke kaže da iza sebe ima skoro pet godina radnog iskustva, ali na papiru nema ni dana.
“Još kao student radio sam na raznim poslovima, od konobara do administrativnih poslova, ali sve je to bilo honorarno i bez ikakvih ugovora. Prije dvije godine završio sam fakultet ali još tragam za poslom u svojoj struci”, kazao je Đukić, diplomirani profesor geografije.
Miroslav Vukajlović, direktor Agencije za posredovanje pri zapošljavanju “Spektar”, kazao je da mladi uvijek imaju prednost pri zapošljavanju u odnosu na one starije od 35 godina. Međutim, istakao je, da je jedan od problema odnos mladih prema poslu.
“Postoji veliki procenat mladih koji neće da rade i taj procenat raste iz dana u dan”, rekao je Vukajlović.
Kada je riječ o radu na crno, on smatra da je to nešto što se godinama “njeguje” u BiH, i da ne postoji želja da se on suzbije.
U Komisiji za koordinaciju pitanja mladih BiH upozoravaju da je nezaposlenost mladih najveći problem s kojim se BiH trenutno suočava, te da politike zapošljavanja moraju osigurati podršku mladima od završetka školovanja do njihovog zapošljavanja ili ih zaštititi u slučaju nezaposlenosti.
Sezonski radZa studente i učenike iz BiH za vrijeme ljetne sezone nude se privremeni i povremeni poslovi uglavnom u ugostiteljstvu i to pretežno u susjednim zemljama, kazala je Nermana Ajanović-Hajdarpašić, voditelj marketinga u Agenciji za zapošljavanje “Posao.ba”.
“Ove godine je Crna Gora tražila veliki broj sezonskih radnika iz BiH. Studente traže i kao hostese na sajmovima, u promotivnim uličnim akcijama i šoping centrima, na festivalima, anketare u agencijama za istraživanje tržišta, tajne kupce i slično”, navela je Ajanovićeva.
Tamara Marković, projekt menadžer u Agenciji za posredovanje pri zapošljavanju “Spektar”, kazala je da tokom ljeta uglavnom traže radnike za Crnogorsko primorje i to za poslove kuvara, konobara, spremačica i čistačica. Studenti do sezonskih poslova dolaze uglavnom preko studentskih servisa, a za učenike se rijetko nude poslovi.Nezavisne n.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.