PEKING, Kina je uznemirena zbog tekućeg pada kursa dolara i pozvala je monetarne vlasti SAD da preduzmu mjere za stabilizaciju vrijednosti nacionalne valute, prenosi ITAR-TASS iz Pekinga, pozivajući se na izvještaj agencije Sinhua.
Predstavnik Kine u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) Sun Dženju izjavio je da “pad dolara povećava inflatorne pritiske u cijelom svijetu i ubrzava rast cijena nafte i prehrambenih proizvoda”.
Sun je dodao da zbog niske vrijednosti američke valute negativne posljedice snose, prvenstveno, izvoznici iz najmanje razvijenih zemalja.
Te zemlje su, prema ocjeni kineskog zvaničnika, usljed izazova koji donosi slab dolar, sada manje sposobne da odgovore na tekuće socijalne tenzije.
“Mi se nadamo da SAD ovoga puta neće reći, kao što su to učinile početkom sedamdesetih godina minulog vijeka obraćajući se evropljanima, da je to ‘naša valuta, a vaš problem'”.
Kineski predstavnik u STO je, takođe, izrazio i uznemirenost Pekinga zbog jačanja protekcionizma u SAD, nakon izbijanja ekonomskih teškoća.
Kina je prošle godine u robnoj razmjeni s SAD ostvarila rekordan suficit u vrijednosti većoj od 250 milijardi dolara. Nakon objavljivanja tog podatka u Vašingtonu je znatno ojačala struja koja zagovara protecionističke mjere u trgovinskim odnosima s najmnogoljudnijom zemljom svijeta.
“Takve mjere bi predstavljale negativne signale, u veoma kritičnom periodu za sudbinu Doha runde globalnih trgovinskih pregovora”, rekao je Sun.
Članice STO su, prema riječima Suna, sada “počele da sumnjaju u postojanje političke volje kod američkog rukovodstva, a povodom pregovora o liberalizaciji (svjetske) trgovine”.
Doha runda globalnih trgovinskih pregovora, pod okriljem STO, počela je, inače, prije sedam godina, ali do sada nije uspješno okončana uglavnom zbog protivljenja SAD i Evropske unije (EU) da ukinu ili bitno smanje finansijsku pomoć koju daju svojim proizvođačima poljoprivrednih proizvoda.
Manje razvijene zemlje – članice STO – optužuju SAD i EU da ogromnim subvencijama za podsticanje poljoprivredne proizvodnje vještački održavaju niske cijene glavnih prehrambenih proizvoda na unutrašnjem tržištu i na taj način krše osnovna pravila globalne trgovinske organizacije.
SAD i EU zahtjevaju, međutim, da manje razvijene zemlje drastično snize carine na uvoz industrijskih proizvoda i tako, kako ističu u Vašingtonu i Briselu, stvore uslove “za fer trgovinu”.
Generalni direktor STO Paskal Lami je prošlog mjeseca najavio da bi dogovor oko novog globalnog sporazuma o trgovini trebalo da se postigne “najdalje do kraja juna”, ali će, prema svemu sudeći, tekući nesporazumu između najuticajnijih članica STO uticati da se taj rok produži.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.