TOKIO, Svijetu prijeti naftna kriza, a Međunarodna agencija za energetiku (IEA) je spremna da na tržište pusti rezerve za hitne slučajeve, dok u isto vrijeme najveći potrošači te sirovine razmatraju mjere za obuzdavanje rastuće tražnje, izjavio je izvršni direktor IEA, Nobuo Tanaka.
“Svaki incident u nekoj većoj rafineriji može da dovede do poremećaja u snabdjevanju. Mi u IEA pratimo situaciju na tržištu nafte i pripremamo se da oslobodimo strateške naftne zalihe u bilo kom trenutku, u slučaju da dođe do većeg poremećaja”, izjavio je Tanaka, a prenosi agencija Blumberg.
Velika potrošnja u Kini i Indiji, dve brzo rastuće privrede s najbržim rastom u svijetu, doprinjela je rastu cijene sirove nafte na “abnormalno visok nivo” iznad 130 dolara za barel, izjavio je Tanaka.
On je dodao i da SAD, Japan i 25 drugih razvijenih zemalja koje savjetuje agencija IEA razmatraju mjere za smanjenje potrošnje nafte, uključujući sniženje ograničenja brzine i uvođenje ograničenja za saobraćaj automobila u gradovima.
“Možemo to nazvati naftnom krizom, imajući u vidu trenutnu cijenu tog energenta, kao i činjenicu da ona nastavlja da raste čak i pored napora za smanjenje potrošnje. Svjedoci smo ključnog, strukturalnog, problema na svijetskom naftnom tržištu, koji se ogleda u tome da rast ponude ne uspjeva da održi korak sa rastom tražnje”, naveo je prvi čovek IEA.
Za razliku od krize iz sedamdesetih godina prošlog vijeka, koja je bila uzrokovana ograničenim snabdjevanjem sa Bliskog Istoka, sadašnju situaciju pogoršava rastuća tražnja, kao i špekulativno ulaganje u sirovine, smatra Tanaka.
Države članice IEA su obavezne da imaju rezerve nafte koje neće biti manje od količine jednake 90 dana neto uvoza iz prethodne godine. U slučaju da dođe do poremećaja u snabdjevanju, agencija poziva zemlje da na tržište puste svoje zalihe za hitne potrebe.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.