SARAJEVO , Povećanje posebnih naknada koje koncesionari plaćaju Agenciji za područje slivova rijeke Save za čak 40 puta kap je koja je prelila čašu u ionako otežanom poslovanju proizvođača mineralne vode.
Ovo je kazao Ibro Omerbašić, vlasnik kompanije “Tešanjska vrela”, istaknuvši da je zbog toga moguće i otpuštanje radnika i zatvaranje firmi.
“Vodna naknada povećana je sa pet feninga na dvije marke na hiljadu litara mineralne vode, što je za nas proizvođače ozbiljno opterećenje”, kazao je Omerbašić.
No, vodne naknade su samo jedan segment problema u oblasti proizvodnje voda u kojoj je stanje nesređeno, a zakonska regulativa neusklađena. Na tržištu posluje od 30 do 40 ilegalnih punionica vode, a domaći proizvođači su zbog plaćanja akciza u nepovoljnom položaju u odnosu na kompanije u zemljama okruženja.
“Podatak da se u BiH godišnje uvozi vode u vrijednosti većoj od 133 miliona maraka, a ostvaruje izvoz od oko 15 miliona maraka, dovoljno govori o poziciji domaćih proizvođača”, ističe Omerbašić.
Predsjednica Grupacije bezalkoholnih pića u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Selma Bašagić smatra da posebne vodne naknade same po sebi nisu veliko opterećenje, ali da s ostalim dažbina značajno poskupljuju troškove proizvodnje. Dodala je da su proizvođači na nedavnom sastanku u Zenici zaključili da je potrebno zatražiti vraćanje na staru cijenu vodne naknade.
Aziz Čomor, šef Odsjeka za upravljanje vodama u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH, kazao je kako se proizvođačima u ovom trenutku ne može pomoći, ali da oni mogu podnijeti zahtjev za promjenu visine vodnih naknada i Ministarstvo, odnosno Vlada, će se o tome očitovati.
U Agenciji za vodno područje slivova rijeke Save kažu da cijena od dvije marke za hiljadu litara vode nije velika kompanijama koje sa bave profitabilnom djelatnošću.
Ibro Sofović, rukovodilac Sektora za ekonomske poslove u ovoj agenciji, pojašnjava kako je naknade utvrdila Vlada FBiH provodeći odredbe novousvojenog Zakona o vodama. Prema tom zakonu, novac prikupljen od naknada država koristi za finansiranje dviju agencija za vodna područja, Fonda za okoliš, dok najveći dio novca odlazi kantonima.Nezavisne n.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.