RIM, Guverneri više od 100 centralnih banaka svijeta objavili su ozbiljno zajedničko upozorenje na opasnosti koje predstavlja snažan rast inflacije, te ustvrdili da bi rast cijene energenata mogao jednako štetiti rastu ekonomije i bogatih i siromašnih zemalja.
Zakonodavci okupljeni na godišnjem sastanku Banke za međunarodna poravnanja navode da su izuzetno zabrinuti zbog opasnosti od rasta inflacije i usporavanja privrendog rasta, istakavši, međutim, da nema jednostavnog i brzog rješenja.
“Dolaze vrlo teška vremena za svjetsku privredu. Posebno će se na meti naći finansijski sektor, kojeg će zahvatiti novi talas previranja kada se usporavanje počne odražavati na potrošačke kredite. U ovom trenutku plovimo potpuno neistraženim vodama i bankari širom svijeta su u stanju posebne pripravnosti”, kazao je Martin Redrado, guverner argentinske centralne banke.
Funkcioneri više od 100 centralnih banaka na sastanku su razmijenili stajališta u vezi sa svjetski, privrednim prognozama, te se saglasili da najveći izvor zabrinutosti predstavljaju visoke cijene nafte, koje su prošle sedmice premašile 142 dolara po barelu.
U privredama u razvoju, gdje potrošači troše veći dio svojih primanja na hranu nego što je to slučaj u industrijski razvijenim zemljama, inflacija više nije samo problem monetarne već i socijalne politike.
“Širom svijeta nastao je ogroman problem zbog rasta cijena sirove nafte. Potrebno je preduzeti usklađene mjere suzbijanja inflacije. Moramo uskladiti politiku i društvene okolnosti. U mnogim zemljama svjedoci smo napetosti i protesta”, kazao je Daouda Bangura, guverner gvinejske centralne banke.
Bankari su saglasni da nema jedinstvenog rješenja za obuzdavanje inflacije i podsticanje privrendog rasta.
“Koje bi mjere monetarne politike trebalo da preduzme svaka pojedina zemlja zavisi od njihovih pojedinačnih trenutnih situacija”, kazao je Hoze de Gregorio, prvi čovjek čileanske centralne banke.
Da su cijene nafte previsoke smatraju čak i zemlje poput Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), koje bilježe ogroman rast prihoda od izvoza nafte.
“Mi takođe želimo niže cijene nafte, onoliko koliko je god to na tržištu moguće. Naravno da nama visoke cijene pogoduju, ali one istovremeno stvaranju druge probleme”, kazao je Naser Al-Suveidi, guverner centralne banke UAE.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.