PRIJEDOR, Poslodavci tekstile industrije Republike Srpske /RS/ nisu počeli sa najavljenim otpuštanjem radnika, iako nisu zadovoljni ishodom prošlonedjeljnih razgovora sa predstavnicima Vlade RS, izjavila je predsjednik prijedorskog Udruženja tekstilaca “Prijedor-teks” Elizabeta Josipović.
“Vladi smo dali smo još jednu mogućnost, odnosno rok od 30 dana da ispuni naše zahtjeve i svoja obećanja”, rekla je Josipovićeva novinarima.
Ona je navela da su poslodaci tekstilne branše na sastanku sa predstavnicima Vlade RS, održanom 4. jula u Banjaluci, ponovili ranije zahtjeve u kojima traže smanjenje stope poreza i doprinosa na neto plate na 30 odsto sa sadašnjih 52 odsto, potpuno ukidanje poreza na dohodak na sve plate radnika koji ne prelaze 55 odsto prosjeka isplaćenih plata u RS.
Radnici zahtijevaju i refundaciju isplaćenih naknada za bolovanje za više od 30 dana u roku od osam dana od podnošenja zahtjeva, subvencije po svakoj izvoznoj fakturi najmanje u visini zvanične stope inflacije u roku 30 dana od dana carinskog evidentiranja izvoza, te ukidanje oporezivanja ostalih novčanih primanja radnika zaposlenih u tekstilnoj djelatnosti.
“Poslodavci su se obavezali da će, sa ciljem opšteg poboljšanja matarijalnog položaja i standarda radnika, svaku oslobođenu KM iz ovih zahtjeva usmjeriti u povećanje radničkih plata”, naglasila je Josipovićeva.
Ona je ocijenila da je sadašnja situacija u tekstilnoj industriji izuzetno kritična uprkos modernizaciji proizvodno-tehnološkog procesa, materijalnim uštedama i povećanju produktivnosti.
Prema riječima Josipovićeve, ova djelatnost će se suočiti sa zaustavljanjem proizvodnog ciklusa, otpuštanjem radnika i socijalnim nezadovoljstvo ukoliko ubrzo ne uslijede značajnije promjene u fiskalnoj politici RS,
“Radnici ne mogu preživjeti sa prosječnom platom od 300 KM”, upozorila je Josipovićeva.
Ona je napomenula da je u tekstilnoj industriji RS zaposleno oko 12 000 radnika, te da ova grana ostvaruje godišnji bruto proizvod u visini od oko 1,5 milijardi KM i godišnji izvoz od oko milijardu KM što je, kako je rekla, dovoljno argumenata da Vlada pristupi rješavanju zahtjeva poslodavaca i ranije datih obećanja.