BANJA LUKA – Da visoka cijena nije uvijek garancija kvaliteta, potvrđuje i činjenica da je tržište Republike Srpske prepuno robe koja se prodaje kao originalna, a u stvari se radi o plagijatima lošeg kvaliteta.
Ovo dokazuju i podaci prema kojima je od 34 kontrole, koje su prošlog mjeseca obavili inspektori Republičke tržišne inspekcije, u 22 slučaja pronađena roba sa falsifikovanim markama.
Inspektori su poslije kontrolisanja sportske robe, koja ima deklaraciju svjetskih marki “gas”, “adidas”, “ribok” i “najk”, oduzeli 418 falsifikata.
Prema riječima glavnog republičkog tržišnog inspektora Borke Surtov 119 komada razne robe bilo je bez porijekla. Van prometa do pokretanja tužbe stavljeno je 279 komada robe.
– Oduzeli smo 318 pari patika, od čega je 103 bilo bez porijekla, a 215 je stavljeno van prometa. Među falsifikovanom odjećom uglavnom su donji dijelovi trenerki i majice. Takvih falsifikata, koji su obilježeni markama “gas”, “adidas” i “najk” smo oduzeli stotinu, od čega je 16 bilo bez porijekla, a 84 je imalo porijeklo i stavljeno je van prometa – istakla je Surtov.
Ona je dodala da znatan problem predstavljaju “veletrgovci” iz Srpske, koji falsifikate donose najčešće sa pijace “Arizona” iz Brčko distrikta.
– Imamo 50 hiljada subjekata iz raznih oblasti koje kontrolišemo, pa je nemoguće sve obići. Kada su inspektori na terenu to se brzo pročuje pa trgovci sklanjaju plagiranu robu da ne bi plaćali kazne – rekla je Surtov.
Ona je dodala da preduzetnici, kod kojih je pronađena roba bez porijekla, plaćaju 1.000 maraka, a kazne za pravna lica su 10.000 plus 1.600 maraka.
Carina je prilikom uvoza dužna da obavijesti nosioca žiga o oduzetoj robi, za koju se sumnja da je falsifikovana.
– U slučaju da nosilac žiga podnese tužbu protiv falsifikatora robe to je već krivično djelo, za koje sud može da naloži i zatvorsku kaznu – objasnila je Surtov.
Zbog falsifikatora su u junu pune ruke posla imali i Službenici Uprave za indirektno oporezivanje.
Vrijednost privremeno oduzete obuće sa znakovima “najk”, “adidas” i “puma” je 17.646 maraka.
Falsifikatori se dovijaju na razne načine kako bi prenijeli robu preko granice, pa se često na patikama ponekad nalaze etikete nepoznatih marki, ispod kojih su žigovi “najk”, “adidas”…
Prema riječima portparola Uprave za indirektno oporezivanje Ratka Kovačevića najčešće se pokušaj uvoza kopija poznatih svjetskih marki otkrije tako što vrijednost robe naznačena na fakturama bude niska.
Kovačević je istakao da falsifikovana roba može biti veoma dobro urađena, pa ju je teško razlikovati od originala.
– Ponekad samo stručnjak, koji radi za ovlašćenog zastupnika, zahvaljujući sitnim detaljima može da uvidi da je zaista riječ o falsifikatu – naglasio je Kovačević.
Predsjednik pokreta potrošača RS Dragan Bošković smatra da se falsifikovana robe ne prodaje samo na pijaci i zbog toga poručuje da je potrebno biti oprezan pri kupovini. On je istakao da pri kupovini robe kupci trebaju sačuvati račun, zbog reklamacije.
– U jednom butiku, gdje se prodaje koža porijeklom iz Italije, nedavno sam kupio kajiš. Iako sam za taj “originalni” proizvod izdvojio 50 maraka, za manje od mjesec dana se raspao – ispričao je Bošković.
On je dodao da se slične situacije veoma često dešavaju kupcima u RS. Nezavisne N.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.