SARAJEVO,Prijedlog zakona o podršci domaćoj proizvodnji, koji će se naći na dnevnom redu današnje sjednice Predstavničkog doma parlamenta BiH, ima za cilj direktnu podršku domaćoj proizvodnji u oblasti proizvodnje i prerade povrća, voća, mesa, pića, alkohola, sirćeta, mlijeka, ptičjih jaja, meda, prerađevina od mesa, ribe i još nekih artikala.
Predlagač zakona, potpredsjednik Narodne stranke Radom za boljitak Jerko Ivanković Lijanović, očekuje da će Prijedlog zakona dobiti potrebnu većinu u Predstavničkom domu parlamenta BiH.
– Cilj zakona jeste da se na robu iz uvoza naplaćuju carine, i na taj način zaustavi pritisak proizvođača iz Srbije, a posebno iz Hrvatske. Ovo bi bila direktna podrška domaćoj proizvodnji. Pritisak uvoza na domaće proizvođače je veliki. Na taj način se ostvaruje spoljnotrgovinski deficit, koji je samo u 2006. godini iznosio šest milijardi maraka, a prošle godine osam milijardi maraka – kaže Lijanović. Prema njegovim riječima, pokazatelji iz prve polovine ove godine ukazuju da bi spoljnotrgovinski deficit BiH na kraju 2008. godine mogao dostići rekordnih deset milijardi maraka. On smatra da bi sredstva koja bi se ostvarivala od naplaćivanja carina na uvoz, mogla biti direktno usmjerena na podsticaj domaće proizvodnje, što za Republiku Srpsku, kao zemlju koja je orijentisana prema poljoprivrednoj proizvodnji, ima veliki značaj. Lijanović je dodao da su rezultati spoljnotrgovinske politike BiH nakon potpisivanja CEFTA sporazuma poražavajući, naglasivši da je u prvih šest mjeseci zabilježen drastičan rast uvoza.
– Trenutno je stanje alarmantno i pod hitno je potrebno preduzeti potrebne mjere, s ciljem zaštite domaće proizvodnje – istakao je Lijanović.
Predsjednik Udruženja poljoprivrdednih proizvođača RS, Vladimir Usorac, smatra da je zakon o podršci domaćoj proizvodnji trebalo donijeti odavno, te da je teško prognozirati da li će naići na podršku među poslanicima u Parlamentarnoj skupštini BiH.
– Ako su ostale zemlje okruženja uvele carine na osnovne prehrambene proizvode, trebamo i mi, jer i mi imamo domaću proizvodnju koju treba zaštititi – rekao je Usorac.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.