BANJALUKA, Hrvatska elektroprivreda dužna je stotine miliona KM preduzeću Elektroprivreda RS s obzirom da je 1994. godine samovoljno preusmjerila električnu energiju s jednog agregata HE Dubrovnik i umjesto u pogone HE Trebišnjica struju prodavala svojim potrošačima.
U situaciji kada je razmjena robe između BiH i Hrvatske višestruko u korist susjedne zemlje, od potpisivanja ugovora kojim se definisala raspodjela struje iz HE Dubrovnik prije više od 15 godina, Srpska je zakinuta za tri milijarde kilovat-časova.
Dušan Vrhovac, predsjednik Sindikata udruženih radnika energetike RS, rekao je da je na ovaj način Hrvatska prekršila ugovor, zbog čega bi država BiH trebalo da se aktivnije uključi u sravnavanje računa između dvije elektroprivrede.
– Inertnost državnih organa, prvenstveno predsjedništva BiH, više je nego očigledna. Radi se o dugu prema ERS, samim tim novcu koji bi bio vraćen posredno i BiH. Državni organi to pitanje potežu sporadično, po potrebi. Nikada na pravi način problem nije stavljen na sto, s namjerom da bude riješen jednom zauvijek. Tužbama teško da bi mogli da riješimo to pitanje. Bez uključivanja države, teško da ćemo sravnati račune – rekao je Vrhovac.
Jovo Marić, tehnički direktor Elektroprivrede RS, rekao je da se struja iz cijelog sistema HE Dubrovnik do 1994. godine dijelila u razmjeru 78 odsto za RS a 22 odsto za Hrvatsku, ali da je nakon samovoljnog preusmjeravanja s jednog agregata taj odnos izmijenjen za 15 odsto, na uštrb RS.
– Hrvati su napravili dalekovod, koji do tada nije postojao, jer je sva električna energija dolazila u HE Trebišnjica. Na taj dalekovod skopčali su jedan agregat, i tu struju koriste za svoje potrebe. Od tada je Srpska zakinuta za tri milijarde kilovat-časova. Tražimo rješenje da poravnamo dugove, ali zadovoljilo bi nas da dug dobijemo u voltima, ne u novcu – rekao je Marić.
Lazar Prodanović, poslanik SNSD-a, u parlamentu BiH rekao je da bi problem duga Hrvatske prema ERS trebalo rješavati na međudržavnom savjetu, ističući kako postoji primjetna nazainteresovanost državnih organa na rješavanja pitanja u kojima je potražilac Republika Srpska.
– To bi donijelo korist za BiH. Ne vidim drugi način rješavanja tog problema od ukljuičivanja najviših institucija države u ovo pitanje – rekao je Prodanović.
Haris Silajdžić, predsjedavajući Predsjedništva BiH, nedavno je u Umagu na susretu sa Stjepanom Mesićem, predsjednikom Hrvatske, usput spomenuo dug koji elektroprivreda susjedne zemlje nije izmirila prema Elektroprivredi RS.
Evropska komisija nedavno je ukazala na još jedan problem slične prirode, najavivši kako neće otvoriti pregovore s Hrvatskom u poglavljima o porezima sve dok sa BiH ne riješi problem u vezi s uvoznim carinama na duvan, jer je to protivno svim pravilima.
Hrvatska je na duvan zadržala uvozne carine. Time je BiH direktno na gubitku, jer je ukinula uvozne carine, i ima deficit s Hrvatskom od 85 miliona KM, navodi se u izvještaju Evropske komisije. Fokus
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.