NJUJORK/LONDON, Dolar je danas ugovaran blizu jednonedeljnog minimuma prema evru pod uticajem špekulacija da će izveštaj, koji treba da bude objavljen kasnije u toku dana, pokazati produbljivanje krize na američkom hipotekarnom tržištu.
Zabrinutost zbog mogućeg povećanja kreditnih gubitaka i ekonomskog usporavanja potisla je i vrijednosti akcija u Evropi i Aziji.
Analitičari ukazuju da znači daljeg slabljenja privrede mogu odvratiti američke Federalne rezerve (Fed) od povećanja kamatnih stopa, umanjujući time privlačnost imovine čije su cijene izražene u dolarima.
Britanska funta je pojeftinila u odnosu na dolar nakon ovomjesečnog smanjenja indeksa maloprodajnog prometa u Britaniji na najniži nivo za četvrt veka.
Dolar je danas u Njujorku kotirao po 1,5727 za evro, prema 1,5741 juče, blizu minimalne vrijednosti od 1,5798 za evro, zabilježene 23. jula. Američka valuta je vrijedila i 107,75 jena (107,46 jena juče), dok je evro ugovaran po 169,46 jena, u poređenju sa 169,17 jena na kraju jučerašnjeg poslovanja.
Finansijski stručnjak Majkl Metkalf (Mićael Metcalfe) smatra da bi dolar mogao skliznuti na 102 jena do kraja trećeg kvartala, prenjela je agencija Blumberg.
Britanska funta je oslabila na 79,04 penija za evro, sa 78,95 penija juče i na 1,9883 dolara, sa 1,9939 dolara posle objavljivanja podataka Konfederacije britanske industrije o smanjenju prodaje robe u trgovini na malo.
Međunarodni monetarni fond je juče saopštio da nema znakova okončanja recesije na američkom hipotekarnom tržištu, budući da je S&P/Kejs-Ssilerov indeks (Case-Shiller) cijena kuća snižen 16 odsto u maju u odnosu na isti mjesec prošle godine, najviše do sada.
Strahovanje od povećanja kreditnih gubitaka potislo je vrijednosti akcija na efektnim berzama.
MSCI World indeks je danas u Londonu oslabio 0,5 odsto, na 1.339,79 poena, izgubivši na vrijednosti četvrti dan uzastopce.
“Život je za one koji se bave finansijama i dalje veoma težak”, ocijenio je stručnjak u kompaniji “Šreder investment menadžment” (Sćroder Management) u Londonu Endi Linč (Andy Lynć).
Globalni akcijski kapital je ove godine ostao bez 11 biliona dolara, kao posljedica gubitaka na kreditnom tržištu većih od 460 milijardi dolara i ubrzanja inflacije koji su umanjili izglede privrednog rasta i povećanja profita.
Svaka od 23 razvijene zemlje na listi MSCI World indeksa, izuzev Kanade, zabilježile su od prošlog septembra slabljenje tržišta od 20 ili više odsto kao posljedicu povećanja kreditnih gubitaka i rekordnih cijena sirovina koje su podstakle inflaciju.
Evropski Dau Džons Stoks 600 indeks je oslabio 0,5 odsto, a MSCI azijsko-pacifički indeks 1,8 odsto.
“Potonule” su i akcije u Indiji pošto je indijska Centralna banka povećala kamatne stope, treći put za dva meseca, i smanjila prognozu rasta za ovu godinu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.