SARAJEVO – Strana ulaganja u BiH u prvom polugodištu ove godine iznosila su 300 miliona eura, podaci su Agencije za promociju stranih investicija BiH (FIPA).
“Najviše novca ponovo je uloženo u proizvodni sektor – 61 posto, a najveći ulagači su Austrija sa 98 miliona eura, Slovenija sa 69 miliona, Hrvatska sa 40 miliona i Srbija sa uloženih 38 miliona eura”, istakao je Haris Bašić, direktor FIPA.
Najveći ulagač u prvom polugodištu je austrijska kompanija “ALAS International”, koja intenzivno modernizuje Fabriku cementa Lukavac gradnjom nove peći.
Najveće srbijansko ulaganje je investicija “MPC Holdinga”, koji je za 32 miliona eura preuzeo kontrolu nad sarajevskim hotelom “Holiday Inn”. Među značajnijim investitorima još su slovenski “Merkur”, koji je uložio 25 miliona u izgradnju tržnog centra u Sarajevu, potom hrvatski koncern “Agram” sa investicijom od 15,33 miliona eura u novu poslovnu zgradu u Sarajevu.
Slovenski “Cimos” je otvaranjem livnice u Zenici u našu zemlju uložio 11,2 milion eura, dok se u veće hrvatske investicije ubraja ulazak koprivničkog “Belupa” u sarajevsku “Farmavitu” “težak” deset miliona eura.
Iznad pet miliona eura još je investirano u “Hotel Tuzla”, gdje je 7,66 miliona eura uložio slovenski “Ram Invest”, u srebrenički “Mycycle BiH” pristiglo je 7,5 miliona eura takođe slovenskog kapitala (Granas GCO Neserov Ljubljana), dok je u hrasnički “Famos” slovenski “ADRIA holding” uložio 6,59 miliona eura.
Prodajni lanac “Merkator” u prvom polugodištu je u nove objekte ugradio 5,7 miliona eura svježeg novca.
Bašić kaže da bi, u slučaju da do kraja godine bude privatizovano neko od strateških preduzeća, prije svega federalni telekomi, strana ulaganja u ovoj godini dostigla, pa i prestigla prošlogodišnji rekordni iznos od 1,63 milijarde eura. Dodao je, međutim, da je sve manji optimista da će “BH Telecom” biti privatizovan u ovoj godini.
“Nažalost, političari ne razumiju da je ‘BH Telecom’ zbog odugovlačenja privatizacije svakog mjeseca na gubitku 60 miliona KM, što znači da bi njegova vrijednost do početka 2009. godine mogla pasti za oko 500 miliona KM, odnosno sa 5,1 milijarde na 4,6 milijardi KM”, kazao je Bašić. Nezavisne N.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.