LONDON, Mnoge bankarske institucije u svijetu su vjerovatno nesolventne i potrebna im je spoljna podrška prije nego što se prevaziđu posljedice globalne finansijske krize, ocijenio je bivši predsjednik Uprave federalnih rezervi SAD (Fed) Alan Grinspen u ekskluzivnom natpisu za londonski “Fajnenšel tajms”.
Grinspen je u tekstu za list britanske poslovne elite, tekuću globalnu finansijsku krizu, započetu prije godinu dana, nazvao pojavom koja se događa svega jednom ili dva puta u toku sto godina.
Sadašnja kriza je izazvana “duboko ukorenjenim strahom” zbog mogućeg bankrotstva velikih finansijskih institucija, ocijenio je Grinspen, uz opasku da će vlade mnogih zemalja morati, tokom narednog perioda, da ukažu pomoć bankama i drugim finansijskim organizacijama prije nego što se tekuća nestabilnost ne prevaziđe.
“Strah od nesolventnosti još nije u potpunosti prevaziđen”, upozorio je Grinespen i dodao da se kraj tekuće globalne finansijske krize može očekivati poslije stabilizacije cijena na američkom tržištu nekretnina.
Oporavak tržišta akcija ometa, prema rečima Grinspena, tekuća rekapitalizacija banaka i drugih finansijskih institucija koje su u globalnoj finansijskoj krizi do sada pretrpjele ukupne gubitke od približno 400 milijardi dolara.
Cijene akcija širom svijeta će odrediti da li će međunarodni finansijski sistem moći da nađe način za stabilizaciju prilika i izlazak iz kreditne krize, ili će ući u još jedan period neizvjesnosti i problema, ocijenio je Grinspen.
On je istakao da povećanje tržišnih intervencija nije pravi način za riješavanje finansijske krize i da takav pristup može dovesti do “više štete nego koristi.”
Regulativnim mjerama se, prema mišljenju nekadašnjeg čelnika američke Centralne banke (Fed), mogu postići, u riješavanju finansijske krize, kratkoročni pozitivni rezultati, ali se takav problem ne može, posmatrano na duži rok, na taj način efikasno riješiti.
Grinspen je bio na čelu američke emisone banke u periodu od gotovo 20 godina, sve do februara 2006. kada ga je zamjenio sadašnji čelnik te finansijske institucije Ben Bernanki.
Bivši predsjednik Fed -a važi za jednog od najprestižnijih finansijskih eksperata na Zapadu i sada je angažovan kao stručni konsultant od strane mnogih velikih svijetskih banaka.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.