BANGKOK, Cijene nafte su i poslje značajnog pojeftinjenja minulih sedmica i dalje visoke, a kakvim će smjerom ići, ne može se reći, izjavio je šef Međunarodne agencije za energiju (IEA) Nobuo Tanaka.
On je ukazao da u SAD i zemljama OECD potrošnja nafte opada, ali ne i u Indiji i Kini, zemljama sa privredama u naglom rastu.
“Mi ne znamo da li smo došli na prekretnicu. Rado bismo to voljeli da znamo, ali odgovor za sada ne znamo”, rekao je Tanaka odgovarajući na pitanje da li pad cijena nafte ispod 120 dolara za barel znači da će cijena nastaviti da pada.
Rekordna cijena “tečnog zlata” postignuta je 11. jula, kada je na berzama barel (159 litara) koštao 147,27 dolara.
IEA je, prema Tanaki, u osnovi zadovoljna time što Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) ispunjava obećanje i nastoji da na tržište isporučuje više sirovine. Stav je Agencije da takav trend treba nastaviti.
IEA, čije je sjedište u Parizu, je savjetnik za pitanja energetske politike za 27 zemalja članica.
Cijena nafte se povećava od 2002. godine, kada je barel koštao manje od 30 dolara.
Stručnjaci smatraju da je glavni razlog povećanja cijena glavne energetske sirovine brzi rast tražnje nafte u Kini, Indiji i zemljama Bliskog Istoka, zatim rast troškova proizvodnje u teško pristupačnim oblastima i geopolitička napetost.
Značajne količine nafte nalaze se u politički manje stabilnim zemljama.
IEA pretpostavlja da će se potražnja za naftom ove godine ponovo povećati, i to za oko 890.000 barela dnevno, iako je to manje od prvobitnih prognoza.
Najvećim problemom u vezi sa održavanjem proizvodnje i izvoza Tanaka sada smatra razvoj situacije u Nigeriji, gde pobunjeničke grupe izvode sabotaže na naftnim bušotinama i uragane na Atlantiku, koji ugrožavaju eksploataciju u Meksičkom zalivu. Rojters
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.