VAŠINGTON, Grupa američkih naučnika preporučila je da se više ne obavljaju rutinski testovi za otkrivanje raka prostate kod muškaraca starijih od 75 godina, jer oni više štete, nego što koriste njhovom zdravlju.
Rezultati istraživanja objavljeni u “Godišnjaku interne medicine” pokazali su da analize krvi kojima se mjeri nivo specifičnog antigena prostate na osnovu koga se dijagnostikuje rak u ranom stadijumu više štete nego koriste starijim osobama kada je u pitanju njihov životni vjek.
Ukoliko se rak veoma sporo razvija, što je u starosti obično slučaj, kod 29 do 44 odsto najstarijih muškaraca on neće ugroziti njihovo zdravlje i životni vjek, prenose francuski mediji.
Nasuprot tome, sprovođenje terapije može da utiče na njihov kvalitet života jer ih čini nemoćnim.
“Pažljivo smo ispitivali raspoložive statističke podatke kako bismo procijenili pozitivne i negativne strane ispitivanja za otkrivanje raka prostate i nismo otkrili da prevremeno otkrivanje može da smanji smrtnost izazvanu tom bolešću”, istakao je dr Ned Kalonž (Calonge) koji je rukovodio istraživanjem.
Istraživači zato preporučuju muškarcima starijim od 75 godina starosti, koji su zabrinuti da imaju rak prostate, da konsultuju svoje ljekare kako bi im oni, ukoliko se pokaže potrebnim, odredili terapiju zasnovanu na individualnim faktorima rizika.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.