NJU DELHI, Hronični manjak proteina može da izazove zaostatak u razvoju mozga djeteta, koji je vremenom moguće samo neznatno nadoknaditi, poručuju indijski stručnjaci sa Alahabadskog univerziteta.
Indija, uprkos ekonomskom “bumu” koji doživljava, naročito u posljednjih desetak godina, još uvek ima znatan odstotak neuhranjene djece, izveštava Rojters.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), između 1990. i 1997. godine više od polovine indijske djece mlađe od pet godina bilo je neuhranjeno, navodi dr. Bumika Kar, vođa pomenutog istraživanja.
Indijski istraživači proučili su kognitivni razvoj 20 nehranjene djece, upoređujući ga u raznim uzrastima sa umnim razvojem istog broja normalno uhranjene djece.
Ustanovljeno je da neuhranjena djeca pokazuju slabije rezultate na većini neuropsiholoških testova. Ta djeca naročito imaju problema sa testovima pažnje, pamćenja, vizuelne percepcije, verbalnog razumjevanja i drugih tzv. “viših kognitivnih procesa”.
Osim toga, s godinama se stanje samo minimalno popravljalo – između osme i desete godine rezultati testiranja neuhranjene djece nisu bili mnogo bolji, u odnosu na normalno uhranjenu djecu, nego između pete i sedme godine, kad su njihove kognitivne sposobnosti ocijenjene kao “slabe i znatno niže” nego među uhranjenom djecom.
Indijsko istraživanje pokazalo je da hronični nedostatak proteina ne utiče i na tzv. “osnovne kognitivne procese”, na primjer brzinu pokreta, koji su ugroženi kod manjka nekih drugih nutritivnih sastojaka u ishrani.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.