SARAJEVO, Građevinske firme iz RS i cijele BiH trebalo bi da iskoriste aktuelni političko-ekonomski momenat u Republici Poljskoj kako bi se probile na tržište ove zemlje i našle velike poslove. Kao prioritet u iskorištavanju ogromnih sredstava koja su se slila u zemlju, poljske vlasti odredile su rješevanje najširih problema infrastrukture, posebno do Evropskog prvenstva u fudbalu koje će biti održano 2012. godine, a tu naša radna snaga može biti veoma konkurenta – kaže u intervjuu Zoran Skenderija, ambasador BiH u Poljskoj.
– Neophodno je samo da se naše kompanije više zainteresuju i angažuju po tom pitanju – mišljenje je Skenderije.
Poljska se u posljednjih nekoliko godina privredno snažno razvila. Kakva je trenutno privredna saradnja Poljske i BiH?
Ne mogu reći da je ta saradnja veoma dobra, u smislu da bismo mogli mnogo više toga da iskoristimo. Poljska je padom komunizma doživjela nevjerovatne transformacije i ekonomski zaokret, prije svega zvahvaljujući svojoj lokaciji, ali i velikom broja stanovnika, obrazovnom sistemu i ogromnom tržištu. Prošle godine dovodio sam jednu privrednu delegaciju iz Poljske s predsjednikom njihove privredne komore na čelu, koji je imao priliku da upozna privredne mogućnosti BiH, a prije toga smo potpisali sporazum o saradnji dvije komore. To se mora iskoristiti i privredne komore mogu da budu spona između kompanija u BiH i Poljskoj. Posebno kada su u pitanju ove građevinske firme i naša radna snaga, a to trenutno nije dovoljno iskorišteno. U julu prošle godine, recimo, organizovao sam konferenciju u Poljskoj na temu mogućnosti i potencijala građevinskog sektora u BiH, ali se tu pojavio nedovoljan broj firmi iz BiH. Ukoliko bi se to iskoristilo, radnici iz RS i BiH imali bi mogućnost velike zarade u Poljskoj, posebno do 2012. godine.
Da li bi se ta saradnja mogla nastaviti i nakon priprema za Evropsko prvenstvo?
U Poljskoj, istina, trenutno vlada velika potražnja za radnom snagom zbog toga, ali ne treba zaboraviti da je Poljska izuzetno veliko tržište. Ta saradnja moći će sigurno da se nastavi i nakon tog roka, u nešto manjem obimu, ali sigurno da postoje sve mogućnost da se nastavi. Ali, ovo je najpovoljniji trenutak da bh. građevinci uđu na poljsko tržište. Prije nekoliko mjeseci, recimo, poljski preduzetnici su išli u Kinu po radnu snagu, a mi ovdje imamo da ponudimo kvalifikovanu radnu snagu mnogo bliže. Kada bi postojala jedna zajednička, zvanična inicijativa od strane BiH institucija, mogli bismo mnogo da napravimo.
Kompanija “Tamaris” iz Banje Luke već se uključila u ovu priču. Da li je to put kojim bi trebalo da idu i ostale domaće firme?
Tačno je. Kompanija “Tamaris” trebalo bi da učestvuje u radovima na pripremi stadiona za Evropsko prvenstvo i obezbijedi travu.
Po mom saznanju zelenilo koje proizvodi ova kompanija ima najviše moguće sertifikate i mislim da su sa cijenom koja je ponuđena poljskoj strani i načinom na koji se kompanija predstavila Poljskoj vrlo konkurentni u ovoj oblasti. Postoji jedan sajam infrastrukture u Poljskoj u oktobru, gdje bih želio da vidim što više firmi iz RS i BiH, uključujući kompaniju “Tamaris”, da tamo predstave mogućnosti BiH. S obzirom na to da BiH nije još članica Evropske unije, konačne cijene koje nudi vrlo su konkurentne na poljskom tržištu. Sve firme koje se žele uključiti mogu se obratiti Ambasadi za pomoć.
Koja iskustva Poljske možemo da iskoristimo kada su u pitanju evroatlantske integracije?
Kada govorimo o prenosu iskustava, tu najprije treba iskorititi iskustvo Poljske u vezi sa iskorištavanjem pretpristupnih fondova EU. Kada je to u pitanju, Poljska je obratila pažnju najviše na poljoprivredu i fantastično je iskoritila te fondove. Od momoneta kada su dobili status kandidata oni su iskoristili gotovo 95 odsto dostupnih fondova, a zahvaljujući tome sada je Poljska dobila projekat za obrazovanje drugih zemalja koje ulaze u te procese. To su vrlo važna iskustva koja možemo iskoristiti, a veoma je važno i to što oni sada imaju dosta sredstava koja su spremni da utroše upravo na prenošenje tog znanja. Već sam organizovao neke seminare i konferencije, neki Poljaci su dolazili u BiH da govore o iskustvu, ali toga treba još više da bude. Mislim da je Poljska, s obizirom na to da imamo sličan mentalitet, najbolja moguća kombinacija za saradanju kada su u pitanju evroatlanske integracije. Poljaci su to prošli i u saradnji sa njima mogli bismo zaista mnogo učiniti za razvoj RS i BiH. Fokus
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Dali znate firmu kojoj trebaju radnici za poljsku da se prijavimo.Meni je hitno potreban posao.Ali samo da je sigurna bez prevare.