TOKIO, Guverner centralne banke Japana (BOJ) Masaki Širakava ocijenio je juče da će se tekuće usporavanje rasta domaće privrede nastaviti, zbog visokih cijena energenata i slabljenja izvoza, ali da ne treba očekivati oštriji pad privredne aktivnosti u drugoj po snazi svjetskoj ekonomiji.
Širakava je rekao, na skupu privrednih rukovodilaca u Osaki, da Japan u periodu do kraja ove godine neće imati osjetnije smanjenje investicija, zaposlenosti i pogoršanje ukupne finansijske situacije.
On je dodao da će BOJ, imajući u vidu da se praktično od početka ove godine bilježe opadajući ekonomski trendovi, pažljivo pratiti dalji tok zbivanja i pravovremeno preduzimati sve neophodne mjere.
Rukovodstvo BOJ -a je prošle sedmice odlučilo da i dalje zadrži važeću bančninu poluodstptnu baznu kamatnu stopu, uz objašnjenje da je takva interesna stopa centralne banke neophodna u uslovima “daljeg usporavanja rasta domaće privrede.”
Japan ima ubjedljivo najnižu baznu kamatnu stopu u grupi sedam industrijski najrazvijenijih zemalja u kojoj su još SAD, Njemačka, Velika Britanija, Francuska, Italija i Kanada.
Važeća bazna kamata u SAD je, naprimjer, dva odsto, u 15 – članoj zoni evra, u kojoj su Njemačka i Francuska, 4,25 a u Velikoj Britaniji čak pet odsto.
U saopštenju koje je BOJ uputio javnosti prošlog utorka se direktno navodi da je domaća privreda sada “troma”, što je termin koji je centralna banka posljednji put koristila za vrijeme velike finansijske krize u Japanu, u maju 1998. godine, ističe se u izveštaju agencije Rojters.
Eksperti japanske vlade su prošle sedmice takođe upozorili na usporavanje rasta domaće privrede i ocijenili da bi ekonomski uspon ove godine mogao da se kreće u rasponu od 1,5 do 1,8 odsto.
Japan je, međutim, u drugom tromjesečju zabilježio pad privredne aktivnosti od 0,6 odsto u odnosu na prvi kvartal. To je bio najlošiji tromjesečni pokazatelj privrednih kretanja u protekle četiri godine, izvjestila je agencija Kjodo.
U periodu od početka ove decenije do kraja 2007., Japan je, inače, imao najduži period neprekinutog privrednog rasta od završetka Drugog svjetskog rata.
Osjetno usporavanje rasta američke privrede, uz rekordno visoke cijene nafte i hrane, uticale su, međutim, loše na japansku ekonomiju koja je, od početka ove godine, počela da pokazuje znake malaksalosti, podsjeća se u izveštaju Rojtersa.
Analitičari navode da je izvoz u SAD, koje su do ove godine bile glavno japansko eksportno tržište, počeo naglo da pada, dok su troškovi za uvoz nafte i drugih energenata istovremeno udvostručeni u odnosu na minulu godinu.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.