MOSKVA, Azerbejdžan neće podržati ideju za preusmjeravanje isporuka energenata iz Kaspijskog regiona na cjevovode kojima se zaobilazi Rusija, predočio je predsjednik te srednjeazijske zemlje Ilham Alijev potpredsjedniku SAD Diku Čejniju prilikom njihovih pregovora u Bakuu, prenose moskovska elektronska glasila.
Razgovori sa američkim potpredsjednikom, koji je završio turneju po Zakavkazju sa ciljem da učvrsti pozicije Vašingtona u borbi za kaspijske energente, bili su prilično teški, izjavili su ruskom listu “Komersant” izvori bliski azerbejdžanskom predsjedniku.
Dvije strane su razgovarale o perspektivi izgradnje gasovoda “Nabuko”, pri čemu je Čejni ukazao da će SAD i dalje nastojati da se izgradi međunarodni gasovod koji će zaobići Rusiju.
Alijev je, međutim, američkom zvaničniku stavio do znanja da nema namjeru da se svađa s Moskvom. To u stvari, znači da je Baku u sadašnjim uslovima odlučio da zauzme poziciju čekanja i ne forsira realizaciju projekta “Nabuko”, objasnili su analitičari “Komersanta”.
Izvori u ruskom energetskom kompleksu ukazuju da je Azerbejdžan ocjenio da je u sadašnjim gepolitičkim okolnostima znatno pouzdanije transportovati prirodno gas u Evropu preko Rusije nego kroz Gruziju i Tursku, tim više što je u julu ruska kompanija “Gasprom” izrazila spremnost da kupuje azerbejdžanski gas u okviru dugoročnih sporazuma i po tržišnim cijenama.
Predviđeno je da gasovod “Nabuko” prođe preko teritorija Turske, Bugarske, Rumunije, Mađarske i Austrije, a njime bi Evropa gas dobijala iz Azerbejdžana, srednje Azije i Irana, zaobilazeći Rusiju.
Evropska unija smatra da bi joj gasovod “Nabuko” omogućio diversifikaciju isporuka gasa i smanjenje zavisnosti od Rusije, objavljeno je na Internet sajtu Polit.ru.
Učesnici tog projekta, vrijednog 12,4 milijarde dolara, čija bi izgradnja trebalo da počne 2009, su OMV, MOL, rumunski “Transgaz”, bugarski “Bulgargaz”, turski “Botas” i njemački RWE.
Bez azerbejdžanskog gasa “Nabuko”, međutim, praktično ne bi imao čime da se puni, s obzirom da Turkmenija proizvodi oko 67 milijardi kubnih metara gasa godišnje, od kojih 45 milijardi kubika kupuje “Gasprom” radi isporuka Ukrajini (38 milijardi kubika godišnje), Turskoj i EU, 14 milijardi kubnih metara se troši u zemlji, a još osam milijardi kubika se izvozi u Iran.
Ranije je Turkmenija najavila da planira dvostruko povećanje proizvodnje prirodnog gasa, ali je prošle godine rast iznosio samo pet odsto.
Iran ima svoje geopolitičke probleme, a sada se i azerbejdžanski gas može isključiti, zbog čega se potpuno može razumjeti duboko nezadovoljstvo Čejnija razgovorima u Bakuu, ocjenili su analitičari “Komersanta”.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.