BOSTON – Lično bogatstvo širom svijeta uvećano je prošle godine za pet odsto na 109.500 milijardi dolara, uprkos snažnim previranjima na finansijskim tržištima, navodi se u izvještaju o globalnom bogatstvu, koji je sačinila konsultantska kompanija “Boston Consulting Group” (BCG).
To je već šesta godina zaredom kako lično bogatstvo na planeti raste, a studija je pokazala da je najbrži rast zabilježen kod domaćinstava u regijama u razvoju, poput Kine i zemalja Persijskog zaliva, te u porodicama koje su već imućne. Bogatstvo se, takođe, u sve većoj mjeri koncentriše u sloju najbogatijih. Tako je najbogatijih jedan odsto od svih domaćinstava posjedovalo čak 35 procenata ukupnog svjetskog blagostanja u prošloj godini. Takođe, 0,001 odsto ultrabogatih domaćinstava, koja drže najmanje pet miliona dolara vrijednu imovinu, upravlja 21.000 milijardi dolara vrijednom imovinom, što čini petinu svjetske privrede.
U svijetu i dalje velikom brzinom nastaju novi milioneri. Najveći skok te brojke prošle godine zabilježen je u zemljama u razvoju, na području Azije i Latinske Amerike. Ukupan broj domaćinstava koja imaju najmanje milion dolara porastao je prošle godine za 11 odsto, na 10,7 miliona.
BCG u izvještaju navodi da su se, ipak, kod imućnih, iako su ostali i dalje bogati, dogodila određena prilagođavanja novonastalim okolnostima proizašlim iz finansijske krize. Tako se ove godine imovina preusmjeravala u opreznija ulaganja, više novca ostalo je u matičnim zemljama, a pojedinci su ograničili nova ulaganja. BCG, međutim, tvrdi da su i pored opreza izgledi za tržišta bogatstva i banke koje ih opslužuju sumorni, s obzirom na globalnu finansijsku krizu.
Kao primjer navode usporavanje prošlogodišnjeg rasta ličnog bogatstva u Sjevernoj Americi na 3,8 odsto, nasuprot devet procenata godinu ranije.
“Taj podatak odražava krizu na tržištu hipotekarnih kredita i kreditnu krizu koja je izbila prošlog ljeta”, kažu analitičari BCG-a.
Zbog novonastale situacije BCG, koji savjetuje banke i one koji upravljaju imovinom, predviđa da će se lično bogatstvo i dalje povećavati, ali sporijim tempom. Ove godine, u kojoj Wall Street proživljava jednu od najgorih kriza u istoriji, rast imovine očekuje se u visini najviše jednog procenta. Situacija će se, kako navode, poboljšati u narednih pet godina, kada će godišnja stopa rasta dostići oko tri odsto, ali znatno ispod 8,5 odsto, koliko je iznosio u razdoblju od 2002. do 2007. godine.
Bogatstvo će nastaviti sa bržim rastom u ostalim dijelovima svijeta. Domaćinstva u Aziji, na obalama Tihog okeana, bez Japana i Latinske Amerike, zabilježila su najveći rast bogatstva od 14 odsto. Taj rast podstaknut je proizvodnjom u Aziji i većom političkom stabilnošću i stabilnošću valuta. BCG je ustvrdio da banke, brokerske kompanije i oni koji upravljaju novcem neće imati mnogo izbora nego da prošire svoje prisustvo na tim brzorastućim područjima. Dubai i Singapur, tumače u BCG, postaju regionalni privatni bankarski centri, predstavljajući jaču konkurenciju tradicionalnim rajevima poput Švajcarske. Business
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.