SARAJEVO, Iz kabineta ministra energije, rudarstva i industrije Federacije BiH /FBiH/ Vahida Heće saopšteno je, povodom zaključka Vlade Republike Srpske /RS/ o povlačenju iz “Elektroprenosa BiH”, da je “riječ o pokušaju da se uništi nešto što prelazi entitetske granice”.
“Ne može se prihvatiti princip po kojem bi se sredstva za investicije u sektor prenosa električne energije u entitetima trebala dijeliti srazmjerno udjelu u kapitalu ove kompanije, odnosno 59 odsto FBiH, a 41 odsto RS”, navodi se u saopštenju iz kabineta federalnog ministra energije, rudarstva i industrije.
Hećo navodi da 70 odsto prihoda “Elektroprenosa BiH” dolazi iz FBiH, koja ima znatno opterećeniji sistem, te da samim tim, “taj sistem iziskuje veće investicije u proširivanje i održavanje”.
U saopštenju se naglašava da investicije moraju biti dijeljene srazmjerno opterećenosti mreže, a tek novac preostao nakon investicija moguće je dijeliti prema procentu učešća u kapitalu “Elektroprenosa BiH”.
“U rješenje problema nastalog odlukom Vlade RS-a moraju se uključiti i predstavnici međunarodne zajednice koja je imala ključnu ulogu u formiranju `Elektroprenosa BiH`”, napominje se u saopštenju.
Vlada RS zaključila je juče da su iscrpljene sve mogućnosti za sporazumno rješenje problema u radu “Elektroprenosa BiH” i zadužila Ministarstvo privrede, energetike i razvoja da u roku od 30 dana pripremi odluke neophodne za osnivanje “Elektroprenosa RS”
“Iscrpljene su sve mogućnosti u prevazilaženju problema i rada organa kompanije, usklađivanjem njenih opštih akata sa zakonom u interesu oba akcionara, srazmjerno njihovom učešću u ukupnom kapitalu ili sporazumnoj podjeli komapnije između RS i FBiH”, rekao je novinarima poslije sjednice Vlade pomoćnik ministra privrede, energetike i razvoja Ljubo Glamočić.
Prema njegovim riječima, Ministarstvo privrede u roku od 30 dana treba da donese odluku o povlačenju odobrenja na Zakon o prenosu električne energije, regulatoru i operatoru sistema u BiH, u dijelu koji se odnosi na uspostavanje Kompanije za prenos električne energije u BiH i raskid Sporazuma o prenosnoj kompaniji i Nezavisnom operatoru sistema između predsjednika vlada entiteta u BiH.