PARIZ, Velika većina Francuza, ili oko 80 odsto, vjeruje da je u njihovoj zemlji na pomolu ozbiljna ekonomska kriza, kao domino-efekat finansijskih potresa u SAD, pokazuje anketa francuskog lista “Figaro”.
Krah američkih investicionih i osiguravajućih kompanija i oštar pad cijena akcija širom veta, a nakon toga i spektakularna tržišna intervencija centralnih banaka najrazavijenijih zemalja sa sumom većom od 200 milijardi dolara, ostavili su snažan utisak na francusko javno mnenje, piše ugledni francuski dnevni list.
Približno četiri petine učesnika u anketi “Figaroa” vjeruje da će se finansijska kriza iz SAD “preliti” i u njihovu zemlju, što je značajan porast u odnosu na početak godine, kada je procenat Francuza koji su tako razmišljali bio osjetno manji – oko 55 odsto.
Kriza u SAD se odražava na cijeli svijet i Francuzi više ne vjeruju u nacionalno rješenje. Samo 14 odsto učesnika najnovijeg ispitivanja raspoloženja javnog mnenja smatra, naime, da je francuska vlada u stanju da spriječi ekonomsku krizu u zemlji.
Pesimizam je prisutan u svim socijalnim slojevima, pokazuje anketa, ali je najviše izražen među starijim osobama.
Privredni rast u Francuskoj je, inače, opao tokom drugog kvartala 0,3 odsto, u odnosu na prvo tromjesečje i takva, nepovoljna, kretanja nastaviće se prema svim meritornim prognozama i u periodu do kraja ove godine.
Vlada u Parizu ima problema i zbog hroničnog visokog budžetskog deficita, koji je već godinama veći od troprocetnog maksimuma koji je dozvoljen pravilima Evropske unije, a i inflacija je ove godine naglo počela da raste, zbog drastičnog skoka cijena energenata i poljoprivrednih proizvoda.
Stabilizacija ekonomskih prilika u drugoj po snazi ekonomiji Evropske unije moguća je, prema mišljenju francuskih ekonomista, u najboljem slučaju tek od drugog polugodišta iduće godine, ali pod uslovom da do tog perioda osjetnije živne i globalna privreda.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.