BON, Poslije SAD i Velike Britanije, i u Njemačkoj su privremeno zaustavljene berzanske špekulacije kojima se utiče na pad cijena akcija, objavile su svjetske novinske agencije.
Njemački nadzorni organ nad finansijskim uslugama “BaFin” je od ponoći 20. septembra, do kraja ove godine, zaustavio “prodaju na kratko” (short selling) akcija 11 finansijskih institucija čije se hartije od vrijednosti kotiraju berzanskim indeksima DAX i MDAX.
Predsjednik “BaFina” je ovaj korak obrazložio razvojem na svjetskim tržištima kapitala, ističući da “u situaciji kakva sada vlada na tržištima, trgovanje ‘na kratko’ može prouzrokovati krah finansijskih institucija”.
Asocijacija nemačkih banaka je pozdravila tu odluku, a njen šef Manfred Veber (Weber) smatra da je to neophodno u sadašnjoj situaciji, ukazujući, međutim, da bi “potpuni i trajni prekid takvog načina berzanskog trgovanja, bio pretjeran”.
Zabrana se odnosi na akcije “Areal banke” (Aareal Bank), zatim najveće evropske osiguravajuće kuće “Alijanc” (Allianz), na “AMB Djenerali holding” (Generali), “Komercbanku” (Commerzbank), “Dočje banku” (Deutsće Bank), “Dojče berzu” (Boerse), “Dojče Poštbank” (Postbank), “Hanover rikferziherung” (Hannover Rueckversicherung), “Hipo ril istejt” (Hypo Real Estate), MLP i “Minhener rikferziherung-Gezelšaft” (Muenchener Gesellschaft).
Takozvani “šort seling”, ili oblik špekulacije koja se obilato koristi već čitav niz godina u berzanskom trgovanju, prema mnogim stručnjacima, doprinosi sadašnjem obezvređivanju cijena akcija na svjetskim tržištima.
Te “prodaje na kratko”, naime, dozvoljavaju investitorima da profitiraju i od pada vrijednosti akcija.
Špekulanti, koristeći taj metod berzanskog trgovanja, pretpostavljaju da će izabrana akcija neke kompanije gubiti na vrijednosti. Zbog toga pozajmljuju određeni broj takvih akcija i odmah daju nalog za njihovu prodaju.
Ukoliko se pretpostavka špekulanta pokaže kao tačna, a cijena tih akcija se zaista smanji tokom berzanskog trgovanja, onda on te hartije kasnije kupi jeftinije i vraća ih prvobitnom vlasniku. Razlika u cijeni, naravno, ostaje špekulantu.
Ukoliko se, međutim, cijena tih akcija povećava, a razvoj situacije je suprotan prvobitnoj prognozi špekulanta, onda počinju da rastu gubici, što, teorijski gledano, može da bude neograničeno.
Prije Njemačke tu vrstu špekulativnog berzanskog trgovanja zaustavili su i nadzorni berzanski organi u SAD i Britaniji, podsjećaju agencije ukazujući da je još u petak Američka komisija za hartije od vrijednosti (SEC), privremeno, do 2. oktobra, zaustavila “šort seling” na akcije finansijskih kompanija (banaka, osiguranja i maklerskih firmi).
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.