BANJALUKA, Predsjednik Sindikalne organizacije i Štrajkačkog odbora Medicinske elektronike Goran Bosančić ističe da je štrajkački odbor zadovoljan odgovorom koji je stigao iz Ministarstva finansija Republike Srpske (RS), ali da će i dalje ostati u štrajku.
Bosančić je rekao novinarima u Banjaluci da u odgovoru iz Ministarstva finansija RS stoji da Vlada RS ima namjeru da se pojavi kao budući kupac u slučaju eventualnog otvaranja stečajnog postupka nad Medicinskom elektronikom posebno jer su tu potraživanja Ministarstva finansija RS i Poreske uprave prema ovom preduzeću u iznosu od 5.559.125 KM, koja se odnose na poreze, doprinose i kamate.
On je istakao da će radnici ostati u štrajku, da će i sljedeći četvrtak organizovati protestnu šetnju sve dok ne dobiju konkretna rješenja problema, kao i da će se opet obratiti Vladi RS za pomoć.
Osamdesetak radnika Medicinske elektronike stupilo je danas u generalni štrajk koji su započeli protestnom šetnjom do zgrade Vlade RS, da bi, kako su rekli, skrenuli pažnju na svoje probleme.
Bosančić je rekao da su radnici Medicinske elektronike stupili u generalni štrajk da bi zaštitili svoja ekonomska i socijalna prava, kao i da zahtijevaju da im se isplate primanja za april, maj, juni, juli i avgust ove godine, neisplaćeni topli obrok za 2007. i 2008. godinu, te nadoknada troškova prevoza, uplata doprinosa za penzijsko- invalidsko i zdravstveno osiguranje od 2002. godine.
“Tražimo i poštivanje i primjenu Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u oblasti zdravstva i socijalne zaštite RS, kao i smjenu rukovodstva koje je nastavilo politiku prethodnog”, pojasnio je Bosančić.
On je istakao da je novoimenovi vršilac dužnosti direktora Medicinske elektronike Željko Katalina kao svog savjetnika postavio smijenjenog direkotra i trenutnog kandidata Srpske stranke RS za gradonačelnika Banjaluke Ratka Stamenića, koji je, kako kaže, uništio ovu ustanovu.
Prema njegovim riječima danas će se održati i skupština akcionara Medicinske elektronike, na kojoj će prisustvovati i radnici koji će tražiti definitivna rješenja problema i statusa Medicinske elektronike.
On je dodao da u Medicinskoj elektronici trenutno zaposleno oko 80 ljudi, da ova ustanova ima oko devet miliona KM duga, da se trenutno bave samo pružanjem medicinske usluge, kao i da zbog teških uslova rada stručni kadar polako odlazi.
Bosančić je istakao da je u Medicinskoj elektronici 30 odsto državnog kapitala, a ostalo su fondovi i mali akcionari.
Kako je naveo Bosančić, Štrajkačkom odboru podršku su pružili i predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić i predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić.
Radnici Medicinske elektronike stupili su petak, 26. septembra, u jednočasovni štrajk upozorenja.