SARAJEVO, BANJALUKA – Bankarski sektor u BiH ove godine poslije dužeg vremena bilježi suprotna kretanja profitabilnosti po entitetima – dok su banke sa sjedištem u RS u prvom polugodištu generalno nastavile sa značajnim rastom dobiti, banke iz FBiH bilježe snažan pad profita.
Bankarski sektor u RS je u prvih šest mjeseci ostvario profit od 19,3 miliona KM, što je rast za 42 odsto u odnosu na prethodni polugodišnji obračun, dok su banke u FBiH ostvarile dobit od 29 miliona KM, ali uz pad za 64 odsto.
Muris Šećerkadić, portparol Agencije za bankarstvo FBiH, kaže da je nepovoljan finansijski rezultat banaka tog entiteta najvećim dijelom posljedica gubitaka nastalih trgovanjem vrijednosnim papirima kod jedne banke, zatim smanjenjem neto kamatnog prihoda, a manjim dijelom i zbog pogoršanja kvaliteta aktive i rasta nekvalitetne aktive. Trend pogoršanja profitabilnosti u FBiH vidljiv je i kroz pad produktivnosti banaka sa 3,28 na 2,84 odsto.
“Analize pokazuju da privatne banke posluju rentabilnije, produktivnije i efikasnije, što im osigurava konkurentnu prednost u odnosu na državne banke”, dodao je Šećerkadić.
Rast aktive bankarskog sektora bio je, pak, gotovo ujednačen. U FBiH je povećana za 708 miliona KM (oko pet procenata) i na kraju polugodišta iznosila 14,9 milijardi KM, a u RS za šest odsto, do ukupno 6,7 milijardi KM.
Krediti u FBiH plasirani privatnim preduzećima porasli su za 17 odsto, a stanovništvu za 12 odsto. U strukturi kredita stanovništvu najveće učešće od 71 odsto imaju krediti odobreni za finansiranje potrošnih dobara (uključeno kartično poslovanje). Na stambene kredite se odnosi 23 odsto, a sa preostalih šest odsto kreditirani su mali biznis i poljoprivreda.
U RS je ukupni plasman kredita povećan za 535 miliona KM, odnosno za 20 odsto i iznosi 3,25 milijardi KM. Od toga su krediti građanima povećani za 187 miliona KM, odnosno za 15 odsto i iznosili su 1,4 milijardi KM, dok je privatnim preduzećima plasman uvećan za 255 miliona (za 19 odsto) na 1,57 milijardi KM.
Ukupni depoziti u FBiH su ostvarili rast od četiri odsto ili 381 milion KM, dok je štednja stanovništva povećana za 6,1 odsto ili 250 miliona KM i dostigla je 4,37 milijardi KM. U RS su ukupni depoziti rasli za 264 miliona KM (šest procenata) i na kraju obračunskog perioda su iznosili 4,85 milijardi KM, dok je štednja porasla po stopi od 11 odsto (85 miliona) na 833 miliona.
Na kraju prve polovine 2008. godine banke u FBiH su zapošljavale 7.842, a u RS 2.972 radnika. Nezavisne N.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.