BANJALUKA , Iako je tokom prošle sedmice u dva navrata na benzinskim pumpama širom RS pojeftinilo gorivo za, u prosjeku, sedam feninga po litru, prevoznici u gradskom ili međugradskom saobraćaju odlučili su da zadrže cijenu svojih usluga.
Prema njihovim riječima, trenutni pad cijene nafte i naftnih derivata nije dovoljan da bi došlo do sniženja cijene autobuskih karata ni na jednoj od relacija na kojima autobusi saobraćaju.
“Radim u autobuskom saobraćaju već 37 godina i još nikada se nije desilo da dođe do smanjenja cijene karte na bilo kojoj od relacija, jer kada je u pitanju cijena bilo koje vrste goriva svi vrlo dobro znamo da je ona veoma nestabilna”, kazao je Đorđe Mitrović, direktor preduzeća “Semberija” iz Bijeljine, koje se bavi autobuskim saobraćajem.
On je dodao da bi cijena autobuskih karata vjerovatno ostala ista na gotovo svim relacijama i kada bi cijena dizela koji se obično koristi za autobuse sa sadašnjih 2,29 KM pala na 1,70 maraka.
“Prevoznici obično računaju da im po putniku ostaje zarada od 12 do 15 feninga po kilometru pređenog puta kako bi bili u plusu, a kada bi sada smanjili cijene to većina ne bi mogla da podnese u ekonomskom smislu i veoma brzo bi propali”, kazao je Mitrović.
On je istakao da bi već naredne sedmice moglo doći i do poskupljenja autobuskih karata u međugradskom saobraćaju s obzirom na to da su srbijanski prevoznici već povisili cijene.
“Već je poznat problem koji imamo kada je u pitanju zabrana primanja putnika u Srbiji i činjenica da njihovi prevoznici mogu da primaju putnike u RS, oni su već povisili svoje cijene, a postoje nagovještaji da će to ponovo učiniti, mi kako bismo bili konkurenti moramo pokušati zadržati trenutne cijene, ali gubimo veliki novac zbog ovog, pa ne znamo šta će biti”, kazao je Mitrović.
Milenko Šajić, portparol Administrativne službe grada Banjaluka, kazao je juče da ovo sniženje cijene goriva nije dovoljno da bi došlo do smanjenja cijene karte u gradskom saobraćaju.
“Cijena goriva još nije pojeftinila za 15 odsto u odnosu na pređašnju cijenu što je uslov da dođe do smanjenja cijene karte”, kazao je Šajić.
Inače, cijena autobuske karte u gradskom saobraćaju u Banjaluci košta 1,60 KM i za 10 feninga je skuplja nego u Sarajevu i Tuzli.
Međutim, u Tuzli je cijena karte poslije 19 časova samo jednu marku.
Interesantno je da je cijena autobuske karte za gradski saobraćaj u Beogradu daleko niža nego u Banjaluci i košta 0,80 KM, ako se kupi na kiosku, odnosno jednu marku ako se kupuje u autobusu i važi za prvu zonu, u drugoj zoni karta košta 1,50 KM.
U Zagrebu cijena karte ako se kupuje na kiosku u prvoj zoni košta od 1,25 KM do 2,50 KM zavisno od prevoznika. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.