ZVORNIK, Fabrika glinice „Birač“danas proslavlja 30 godina rada. Ova fabrika ostaje jednim od najvažnijih ekonomskih objekata u regiji, a menadžment fabrike optimistično gleda u budućnost.
„Ovo je istinski praznik za našu fabriku. Radnicima koji rade ovdje duži vremenski period poznata je istorija Fabrike. Iako opšta ekonomska situacija sad nije povoljna i utiče na naš rad, mi smo uspjeli da stabilizujemo položaj u preduzeću i zajedno sa svojim radnicima pokušavamo da stvorimo takve uslove rada, da Fabrika u narednom periodu postigne bolje rezultate. Kao i uvijek želimo da fabrika radi profitabilno i optimistični smo po tom pitanju“, kaže generalni direktor Fabrike glinice „Birač“ AD Virginijus Vajega.
Fabrika glinice „Birač“ u Zvorniku puštena je u rad 06. oktobra 1978. godine, samo poslije 36 mjeseci gradnje. Bio je to izuzetan događaj u privrednom i društvenom životu ovog kraja BiH i Jugoslavije. Dvadeset dva izvođača radova završila su grandiozan posao. Veoma mlad i dobro stručan kadar brzo je ovladao tehnologijom proizvodnje glinice.
Sredinom osamdesetih godina, uprkos izvanrednim proizvodnim rezultatima, „Birač“ se suočava sa izuzetno teškom finansijskom situacijom. U momentima najveće nelikvidnosti fabrike, kada se odmjeravala i odlučivala sudbina kolektiva, uvodi se nauka u fabriku i hrabro trasira put – sa beogradskim Institutom za opštu i fizičku hemiju kreće se u nove programe, polako se izvlačeći iz nelagodne zavisnosti o nestabilnim cijenama na tržištu.
Istinska prekretnica u poslovanju fabrike došla je početkom 1989. godine. Tada, naime, dolazi do konjukture glinice na svjetskom tržištu, što je prouzrokovalo i skok cijene. Sa ugovorenom proizvodnjom od preko 300 miliona dolara, zvornički „Birač“ postaje najveći izvoznik u tadašnjoj Jugoslaviji. Nekadašnji najveći gubitnik u BiH, postao je jedan od najuspješnijih kolektiva.
I kada je stvorena solidna osnova za dalji stabilan razvoj i uklapanje u savremene tokove razvojnog svijeta, rat na prostorima BiH je 1992. godine zaustavio dinamičan hod najvaćeg ovdašnjeg kolektiva. Pune četiri godine „Birač“ je preživljavao ratne traume, proizvodio onoliko koliko su mogućnosti dozvoljavale, uspjevši da sačuva postrojenja od ratnih razaranja.
Četvrtog oktobra 2001. godine, u Vladi Republike Srpske, u Banja Luci, potpisan je ugovor o prodaji državnog kapitala Fabrike glinice „Birač“ u iznosu od 63,86 odsto UKIO BANCI INVESTICINE GRUPE (UBIG) iz Kaunasa u Litvaniji, koja je postala većinski vlasnik ovog kolektiva.
Pred novim kupcem je stajao veliki izazov ulaganja u modernizaciju opreme i proizvodnje radi osvajanja kvaliteta proizvoda koji se traže i koji mogu biti konkurentni na svjetskom tržištu.
Krajem jula 2003. godine, nakon sveobuhvatnih priprema i obavljanja remontnih radova, pokrenuta je proizvodnja, koja je veoma brzo dostigla maksimalni, projektovani nivo.
„Trideset godina rada je pokazalo da su najbitniji osnov egzistencije – ljudi. Radnici, zahvaljujući kojima i u najtežim periodima tokom rata Fabrika bila sačuvana. Danas se zahvaljujemo njima i želimo istaknuti da ćemo uložiti sav mogući napor da Fabrika i dalje uspješno radi“,- rekao je V.Vajega
Povodom tri decenije rada najvećeg zvorničkog kolektiva, menadžment „Birča“ upriličio je susret sa radnicima koji u kolektivu rade 30 godina kako bi im se odalo priznanje i zahvalnost za njihov dugogodišnji rad. I ove godine, povodom 6. oktobra-Dana Fabrike, nisu zaboravljeni radnici ovog kolektiva koji su poginuli u proteklom ratu na prostoru BiH. Odata im je dužna pošta i organizovan prijem za članove njihovih porodica.
U ovom trenutku u fabrici radi više od 1000 radnika. Proizvodnja iznosi 330. 000 tona na godišnjem nivou, dok je projektovani kapacitet 600 000 tona. Pored glinice, kao osnovnog proizvoda, proizvodi se i zeolit, koji je namijenjen za tržište zemalja bivše Jugoslavije, ali i za poznate kompanije u Evropi. Poslovni rezultati za prvu polovinu 2008. godine uključuju profit od 968 000 KM. U prvih šest mjeseci ove godine, u odnosu na isti period 2007. godine, u najvećem zvorničkom kolektivu došlo je do smanjenja troškova, prije svega u pogledu energenata – gasa za 20 procenata, i električne energije za 17 procenata po proizvedenoj toni glinice.
U najbližoj budućnosti fabrika planira da nastavi sa investiranjem u smanjenje proizvodnih troškova, korišćenje alternativnih energetskih izvora i razvoj proizvodnje.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
cestitam.lijepo pisete o firmi koja vrijedi nekoliko stotina hiljada maraka.
Postovani,
ovo je saopštenje za javnosti Fabrike glinice Birač koje, u skladu sa uredjivačkom politikom, kao i svako drugo saopštenje prenosimo bez izmjena.
Urednik