NJUJORK, Cijena barela sirove nafte u terminskom kupoprodajnom futures ugovoru sa isporukom u novembru na robnoj berzi u New Yorku u petak je pala 10,27 odsto, spustivši se na 77,70 američkih dolara.
Cijena nafte na najnižoj je razini od 10. septembra prošle godine, a bakar je potonuo najoštrije u zadnja dva desetljeća zbog straha investitora da će produbljivanje finansijske krize globalna privreda pogurati duboko u recesiju.
Cijena barela sirove nafte na sedmičnom nivou je pala 17,23 odstotna boda, što je njen najoštriji sedmični pad cijene od marta 2003. godine kada je američka vojska predvodila invaziju na Irak.
Ispod svoje rekordne razine 147,27 američkih dolara za barel dotaknute 11. jula prošle godine cijena sirove nafte potonula je 47,24 odstotna boda.
“Gdjegod pogledate, svugdje vidite gubitak vrijednosti imovine. Ne znam gdje bi moglo biti dno. Jasno je da se pred nama nalazi nekoliko teških godina”, izjavio je Chip Hodge, direktor u MFC Global Investment Managemant.
Više od 25 000 milijardi američkih dolara tržišne kapitalizacije akcija izbrisano je od početka ove godine.
Zbog toga su centralne banke širom svijeta koordiniranom akcijom rezanja ključnih kamatnih stopa pokušale potaknuti likvidnost i pomoći investitorima da prebrode strahove da će bankama uskoro nestati novca.
“Trenutno kretanja na financijskom tržištu određuju emocije investitora, a ne odnos ponude i potražnje. Svi priželjkujemo dno, ali nemamo pojima gdje bi ono moglo biti”, izjavila je Sarah Emerson, direktor Energy Secutity Analysis Inc.
CRB se spustio najniže od 18. januara 2007. godine, od 3. jula ove godine na vrijednosti je izgubio 39 odsto, a u zadnje dvije sedmice 20 odsto.
Bakar sa isporukom u decembru na vrijednosti je izgubio 11 odsto, a 20 odsto tokom prošle sedmice , najviše od 1988. godine kada je indeks konstruisan.
“Sirova nafta nije sigurna luka jer je morate koristiti. Zlato i čuvanje novca ispod madraca čini se da je trenutno najsigurnije”, izjavio je Michael Lynch, predsjednik Strategic Energy & Economic Research.
Bloombergova anketa provedena među analitičarima robnih berzi pokazala je da bi i sljedeće sedmice trend pada cijena trebao biti nastavljen.