MOSKVA, Prvi vice-premijer Rusije Igor Šuvalov najavio je da će domaće banke vrlo brzo, prije kraja ove sedmice, dobiti značajna novčana sredstva da bi riješile tekuće probleme likvidnosti.
Šuvalov u svojoj izjavi nije precizirao o kojoj sumi se radi, ali je vlada ranije odlučila da domaćim bankama i drugim finansijskim organizacijama stavi na raspolaganje više od bilion rubalja, ili preračunato preko 40 milijardi dolara, u cilju eliminisanja sve veće nelikvidnosti.
“Ruski bankarski sistem će tokom naredne sedmice imati dovoljno finansijskih sredstava da osigura normalan nivo likvidnosti”, rekao je Šuvalov.
On je naglasio da vlada i Centralna banka Rusije neće dozvoliti dalje pogoršanje situacije na domaćem finansijskom tržištu, kao i da će svi bankarski depoziti biti osigurani.
Šuvalov je u vezi s tim podsjetio da je upravo počeo da važi federalni zakon na osnovu koga se garantuju svi štedni ulozi građana do sume od 700 hiljada rubalja (oko 26,5 hiljada dolara).
Sve banke će garantovati za uloge do te visine, a najveće bankarske organizacije i za sve druge depozite, tvrdi Šuvalov, uz opasku da u vezi sa tim ne treba očekivati nikakve probleme.
Prvi vice-premijer Rusije je, međutim, priznao da je u posljednje vrijeme bilo nekih “tehničkih problema” oko prebacivanja finansijskih sredstava na bankarske račune, ali bi konkretan novac do kraja ove sedmice ipak trebalo da se nađe u poslovnim bankama.
Rusija je veoma ozbiljno pogođena tekućom globalnom kreditnom krizom, što se ogleda ne samo u naglom smanjenju finansijskog potencijala banaka, već i u oštrom padu glavnih indeksa na moskovskoj efektnoj berzi.
Indeks vodećih ruskih industrijskih kompanija – RTS – opao je, na primjer, u proteklih mjesec dana više od sto odsto, a u snažnom padu je bio takođe i indikator koji ukazuje na kretanje cijena akcija najvećih domaćih banaka.
Oba tržišta akcija su u protekle dvije sedmice više puta prestajala sa radom, odlukom nadležnih federalnih vlasti, jer su hartije najprestižnijih domaćih kompanija i finansijskih organizacija pojeftinile ispod dozvoljenog minimuma.
Analitičari u Moskvi, čije mišljenje prenosi agencija Prajm-Tas, procjenjuju da je pad domaće efektne berze uslijedio nakon što su neki veliki, uglavnom spoljni investitori, pohrlili da povlače svoja sredstva, zaplašeni oštrinom globalne krize, ali i dramatičnim smanjenjem tehničkih indikatora na ruskom tržištu vrijednosnih hartija.
Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev, a takođe i premijer Vladimir Putin, ponovili su ove sedmice da su do sada preduzete mjere nadleženih državnih institucija “dovoljne” da osiguraju “punu stabilizaciju domaćeg finansijskog tržišta”.
Neki domaći ekonomisti smatraju, međutim, da je cio ruski finansijski sistem veoma zavisan od spoljnog okruženja, a pogotovu osetljivo reaguje na promjenu cijena nafte, koja je poslednjih nekoliko sedmica drastično pojeftinila.
Moguće dalje pojeftinjenje nafte i drugih vitalnih energenata – čijom prodajom Rusija dobija više od polovine godišnjeg deviznog priliva – bilo bi veoma opasno za ruski finansijski sistem i cijelu privredu, upozoravaju domaći ekonomisti.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.