SARAJEVO, U Federaciji BiH (FBiH) nije regulisano gdje odlaze porezi od igara na sreću, dok je ovo pitanje u Republici Srpskoj (RS) riješeno na adekvatan način, rečeno je na okruglom stolu “Gdje ide novac od igara na sreću i gdje bi trebalo da ide?” Centara civilnih inicijativa (CCI).
Menadžer projekta CCI Adis Arapović istakao je na skupu održanom u Sarajevu da je u FBiH potrebno donijeti zakon koji bi precizno definisao svrhu, korisničke grupe i procenat koji bi ovim korisnicima bio usmjeravan od poreza na prihod ostvaren igrama na sreću.
“U najvećem dijelu Evrope i u zemljama u okruženju igre na sreću zakonski su regulisane tako da dio novca onih koji ih igraju i koji imaju vremena i novca za to odlazi nevladinim organizacijama u socijalno-humanitarne svrhe”, istakao je Arapović.
Prema njegovim riječima, u budžet FBiH u prošloj godini Lutrija BiH uplatila je 4,7 miliona KM ili 15 odsto ostvarenog neto prihoda.
“Cifra uplaćena u federalni budžet u prošloj godini sigurno je mnogo viša ako se uzmu u obzir porezi kladionica i kazina”, rekao je Arapović napominjući da samo godišnja licenca za kazina iznosi milion KM.
Osim zahtjeva federalnim vlastima da zakonom regulišu kojim će nevladinim organizacijama i koliko novca biti uplaćivano od poreza na igre na sreću CCI kao način finansiranja civilnog sektora u BiH predlaže uvođenje modela jedan odsto, koji se uspješno primjenjuje u zemljama srednje i istočne Evrope.
Modelom jedan odsto poreskim obveznicima omogućava se da prema vlastitom izboru civilnom sektoru usmjere jedan odsto od poreza koji uplaćuju državi.
Uz podsjećanje da se civilni sektor u BiH prevashodno finansira donatorskim sredstvima iz inostranstva, koja su iz godine u godinu sve manja, CCI izražava nadu da će ujednačavanje zakonske regulative igara na sreću poboljšati samoodrživost ovog sektora.
U radu skupa u Sarajevu učestvovalo je više od 30 najrelevantnijih nevladinih organizacija FBiH, a sličan skup CCI će iduće sedmice održati i u Banjaluci.