SARAJEVO, Savjet ministara BiH utvrdio je danas Prijedlog sporazuma o privrednoj saradnji između BiH i Slovenije kojim se intenziriva saradnja u 14 oblasti.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić rekao je na konferenciji za novinare da se tim sporazumom intenzivira saradnja u oblastima poput poljoprivrede, šumarstva, vodoprivrede, zdravstva, obrazovanja, te u farmaceuskoj industriji i informativnoj tehnologiji, kao i razmjena znanja i iskustava u razvoju malih i srednjih preduzeća.
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, koje je predlagač, dostaviće Prijedlog sporazuma Predsjedništvu BiH u dalju proceduru, a za potpisnika u ime BiH predložen je ministar Mladen Zirojević.
Savjet ministara BiH utvrdio je i Prijedlog osnova za zaključivanje memoranduma između Evropske zajednice i BiH o pridruživanju Sedmom okvirnom programu Evropske zajednice za istraživanje, tehnološki razvoj i demonstriranje tehnologije s aneksima jedan, dva i tri.
“Prihvatanjem ovog memoranduma, BiH će se aktivno uključiti u provođenje politike EU i ući u evropski istraživački prostor uz istovremeno stvaranje mogućnosti da se iz fondova EU povuku značajna sredstva za različite istraživačke projekte”, rekao je Špirić.
Špirić je istakao da je Savjet ministara BiH donio Odluku o vizama kojom se usklađuje vizna politika sa EU.
Prema ovoj odluci, od obaveze pribavljanja viza za ulazak i boravak na teritoriji BiH do 90 dana izuzimaju se državljani 66 država.
“Riječ je o državljanima zemalja članica EU i još 11 država među kojima su Srbija, Hrvatska i Crna Gora. Istovremeno, od obaveze pribavljanja vize za ulazak i boravak u BiH do 90 danas se oslobađaju nosioci diplomatskih i službenih pasoša još 14 država”, dodao je Špirić.
Savjet ministara BiH formirao je tim ministara koji će obaviti razgovore sa predstavnicima državnih službenika i zaposlenih u institucijama BiH u vezi sa izradom podzakonskih akata Zakona o platama.
Predsjedavajući Savjeta ministara BiH je istakao da će ovaj tim činiti ministri bezbjednosti Tarik Sadović, finansija Dragan Vrankić i pravde Bariša Čolak.
Špirić je izrazio žaljenje što se kasni u izradi podzakonskih akata, ali je naveo da je želja da se njima sačuva Zakon o platama kao sistemski zakon i pronađu najbolja rješenja.
On je naveo da su ministri danas razgovarali o potrebi da se učini sve da bi Izjveštaj Evropske komisije o napretku BiH bio što je moguće bolji.
“Očekujem da, bilo kakav izvještaj da dobijemo, on neće moći da zaobiđe napredak koji smo postigli i žao mi je što će negativna politička atmosfera biti snažno akcentirana”, rekao je Špirić.
Špirić smatra da će u izvještaju biti nabrojano ono što je u BiH dobro urađeno i što Evropska komisija pozdravlja, kao i ono za šta se očekuje progres unutar BiH.