BROD, Rafinerija nafte u Brodu mogla bi da počne sa radom 10. novembra pod uslovom da budu zadovoljavajući rezultati analize cjevovoda od rafinerije do glavnog voda, izjavio je generalni direktor Rafinerije Aleksandar Litvinjenko.
On je istakao da je Rafinerija tehnički spremna za početak prerade sirove nafte već sada, ali da datum početka rada zavisi od rezultata analize koja startuje 3. novembra.
“Kada će rafinerija početi sa radom zavisiće od rezultata dijagnostike 13 kilometara dugog cjevovoda od rafinerije do glavnog voda, kojim će sirova nafta biti dopremana u rafineriju”, izjavio je Litvinjenko.
On je istakao da će, pod uslovom da rezultati analize budu zadovoljavajući, dopremanje sirove nafte putem naftovoda Omišaj – Brod iz Rusije početi 10. novembra, kada se može očekivati da postrojenja stare linije kapaciteta 1,2 miliona tona nafte počnu preradu sirove nafte.
Litvinjenko je rekao i da na početak rada rafinerije može uticati i odluka Savjeta ministara BiH o produženju dozvole o kvalitetu tečnih goriva.
“Ako Savjet ministara BiH ne produži ovu dozvolu onda nema smisla uopšte pokretati rafineriju. Mi bi u tom slučaju dizel morali prerađivati u mazut, a to bi bio apsurd i neisplativo za rafineriju”, istakao je Litvinjenko.
On je podsjetio je da je remont stare linije u rafineriji obavljen za pet mjeseci i da je rusku kompaniju Zarubežnjeft, koja je kupila Naftnu industriju Republike Srpske (RS), koštalo oko 26 miliona evra.
Litvinjenko je rekao da je ovo samo dio uloženih sredstava, jer se ova kompanija kreditno zadužila oko 46 miliona evra, a sem remonta, sredstva su utrošena na plate zaposlenih i troškove redovnog poslovanje rafinerije u proteklom periodu.
On je najavio da će Rafinerija u decembru početi da proizvodi i evro dizel, a u martu naredne godine ovaj derivat će dostići evropske standarde po kvalitetu.
Od marta će početi i proizvodnja hidrokrekinga – sirovine koju Rafinerija ulja u Modriči koristi u svojoj proizvodnji.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević izjavio je da u Savjetu ministara postoji dobra volja da se donese izmjenjena odluka o kvalitetu goriva i da ovo tijelo neće biti prepreka za početak rada Rafinerije u Brodu.
Zirojević je najavio da će već na prvoj sjednici Savjeta ministara BiH predložiti da se raspravlja o ovoj odluci.
“Ova odluka bi važila do 30. septembra naredne godine, što mislim da je dovoljan rok da u rafineriji proces proizvodnje osposobi za proizvodnju naftinih derivata po evropskim standardima”, rekao je Zirojević.
Zirojević je naglasio da će radom Rafinerije nafte u Brodu biti uređeno tržište BiH, koje se ranije nije moglo urediti zbog naftinog lobija, koji postoji u BiH.
“Ubuduće se moći realnije vršiti kontrola kvaliteta goriva i određivanje cijene, a moći će se obezbijediti i zalihe goriva”, rekao je Zirojević i podsjetio da je jedan od usloba za ulazak u EU mogućnost da se obezbijede tromjesečne zalihe naftinih derivata.
Ministar privrede, energetike i razvoja RS Slobodan Puhalac izjavio je da je za ekonomiju BiH važno da rafinerija u Brodu počne sa radom i podsjetio je da u BiH uvozom naftinih derivata bavi preko 600 distributera, koji uvoze gorivo sumnjivog kvaliteta.
“Rafinerija u Brodu proizvodiće gorivo evropskog kvaliteta. Jedino dizel neće zadovoljavati evropske standarde, zbog čega je potrebna dozvola Savjeta ministara BiH da se ova vrsta goriva može prodavati na teritoriji BiH”, rekao je Puhalac.
On je naglasio da je i ovako proizveden dizel iz brodske rafinerije kvalitetniji od onoga koje se trenutno uvozi.
U Brodu je danas održan sastanak generalnog direktora Rafinerije nafte Aleksandra Litvinjenka sa ministrima Slobodanom Puhalcem i Mladenom Zirojevićem i sekretarom federalnog ministarstva industrije Stipom Buljanom.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Neko ce morati da odgovara za ovu prevaru. Zar po ugovoru o kupoprodaji naftne industrije republike srpske nije dogovoreno da ce njeftegazinkor sam investirati finansijska sredstva za remont, a ne da ce za to uzeti kredit i podmetnuti rafineriju nafte Bosanski Brod kao duznika.
“On je naglasio da je i ovako proizveden dizel iz brodske rafinerije kvalitetniji od onoga koje se trenutno uvozi”.Ako se pokvari motor u automobilu koji koristi dizel sa malom kolicinom sumpora,tuzicu gispodina kvazi-ministra jer je znao da se uvozi gorivo loseg kvaliteta,a nije nista poduzeo da se to sprijeci.Koje karikature od ljudi.Da se kladimo da ce sad Savjet ministara ,koje uzgred receno nista ne zanima,zatezati sa donosenjem odluke o kvalitretu tecnih goriva,pa ce onda iymisliti nesto drugo i tako redom.Pogotovo sada kad je cijena nafte oko 66 dolara i predvidja se smanjenje potraznje.Ali ministre nece zahvatiti recesija jer oni tose nemilice.Ovaj prostor je ogao biti bolje iskoriscen,npr.nekom poslovnom vijescu iz Livna.