SARAJEVO, U Sarajevu je danas počeo dvodnevni sastanak radne grupe Inicijative za elektronsku jugoistočnu Evropu (eSEE) i Radne grupe za širokopojasni Internet u jugoistočnoj Evropi (bSEE), u organizaciji Sekretarijata Savjeta za regionalnu saradnju (RCC).
Cilj sastanka, koji je organizovan zajedno sa Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP), jeste da se obezbijedi sinergija između ovih inicijativa koje se međusobno nadopunjuju i jačaju, kao i da se dobije više informacija o stanju provedbe posebnih komponenti eSEE-ovog Programa rada plus.
“Program rada plus“ je regionalni akcioni plan za razvoj elektronskog upravljanja i informacionih i telekomunikacionih tehnologija kojeg je potpisalo devet vlada na Regionalnoj ministarskoj konferenciji eSEE-a, održanoj u oktobru prošle godine u Sarajevu.
“Program rada plus“ eSEE-a osmišljen je tako da pruži pomoć regionu u njegovim naporima da se postignu ciljevi Programa Evropske unije (EU) i2010. i postane punopravni učesnik globalnog informacionog društva.
Radna grupa bSEE radi na promociji regionalne širokopojasne infrastrukture, kao podrške provedbi programa e-upravljanja.
Prema riječima generalnog sekretara RCC-a Hide Biščevića, razvoj informacionog društva je važan zbog toga što je ICT ključni nosilac ekonomskog rasta i zapošljavanja, koji podržavaju uključivanje i kvalitet života.
On je kazao da razvijeno informaciono društvo doprinosi regionalnoj saradnji i približava zemlje EU.
Naglasio je da je uspostavljnje Centra za razvoj elektronske vlade važan faktor.
“On je kreiran da podrži regionalne programe za elektronske vlade kako bi uvezao specifične potrebe i projekte. On će takođe biti centralna tačka za stvaranje i prenos znanja, kao i za obuku regionalnih lidera i vlada“, rekao je Biščević.
Kazao je da ono što treba da se uradi jeste da se poveća svijest i politička podrška ICT sektoru, što bi trebalo biti među prioritetima tokom reformi.
Ponovio je da će RCC nastaviti da promoviše vladama jugoistočne Evrope važnost uloge koju ima informaciona tehnologija u socijalnom i ekonomskom razvoju.
Stalna predstavnica UNDP-a i stalni koordinator UN-a za BiH Christine McNab je kazala da akcioni planovi EU naglašavaju potrebu za modernim tehnologijama kako bi se ostvario rast i zaposlenost, što doprinosi stabilnosti, koheziji i integraciji.
“Takođe, bilo bi teško previše naglasiti važnost ICT sektora za razvoj i integraciju regije jugoistočne Evrope u EU. Ustvari, mi ne možemo ignorisati moderne tehnologije bez suočavanja sa ozbiljnim ekonomskim, socijalnim, kulturnim i političkim reperkusijama“, rekla je C. McNab.
Nakon ovog sastanka, uslijediće sastanak Savjetodavne komisije programa novoosnovanog Centra za razvoj e-upravljanja (CeGD) i pripremni sastanak Regionalne savjetodavne radne grupe za e-upravljanje (REGATA) UNDP-ovog Programa e-vodstva za zapadni Balkan, čiji će cilj biti da uvedu važne novine za jugoistočnu Evropu kako bi iskoristila prednosti korištenja informacione i komunikacione tehnologije u procesima upravljanja.
Članovi Inicijative eSEE su Albanija, BiH, Hrvatska, Makedonija, Republika Moldavija, Crna Gora, Rumunija, Srbija i UNMIK/Kosovo.
Osim članova eSEE inicijative, radna grupa bSEE-a uključuje i Grčku.