LONDON, Direktni gubici svetske ekonomije usled tekuće finansijske krize biće 2,8 biliona dolara, procijenila je Banka Engleske (BoE) u danas objavljenom “Stabilizacionom izveštaju”.
Eksperti BoE su u najnovijoj prognozi uvećali za sto odsto ranije procijenjene gubitke koji su u globalnoj privredi nastali usljed razornih posljedica finansijskih potresa.
BoE, koja u Velikoj Britaniji obavlja ulogu centralne banke, je u maju procijenila da će banke i druge finansijske organizacije, koje su najviše stradale u kreditnoj krizi, iskazati gubitke od 1,4 biliona dolara.
Stručnjaci BoE smatraju da će se rizičan period u svjetskom finansijskom sistemu produžiti, uz jačanje krize u nekim kritičnim sektorima.
Hedž fondovi (posebna vrsta investicionih fondova koji djeluju u znatno slobodnijem regulatornom ambijentu u odnosu na obične investicione fondove, sa mogućnošću da osim posjeda akcija i obveznica, ulažu u sve što menadžeri procijene da će doneti zaradu) se u izveštaju BoE ocijenjuju kao najrizičniji dio finansijskog sektora.
U dosadašnjem toku krize se pokazalo da vlasnici hedž fondova najviše osjećaju nedostatak kreditnih sredstava i to bi, prema ocijeni eksperata, moglo dodatno da zaoštri i inače tešku situaciju u globalnom finansijskom sistemu.
U svijetu sada, prema podacima iz američkih izvora, radi najmanje osam hiljada hedž – fondova čiji investicioni kapital se procijenjuje na 1,4 biliona dolara. Dok neki od tih fondova i dalje ostvaruju zamašne profite, drugi su u gubicima, što izaziva velike probleme.
Osiguravajuće kompanije su, takođe, prema analizi BoE, u velikim teškoćama, jer se u tim finansijskim organizacijama nalazi značajna količina hartija od vrijednosti porjeklom sa kolapsnog hipotekarnog tržišta SAD.
Centralne banke i vlade najmoćnijih i niza drugih zemalja u svijetu su, kako se navodi u analizi BoE, u toku minulih šest mjeseci uložile oko osam biliona dolara da bi stabilizovale finansijsko tržište i sprečile inače neminovnu propast niza velikih banaka i drugih kompanija.
Teška kriza na finansijskom tržištu Velike Britanije dovela je, prema ocijeni BoE, do “zamrzavanja” kredita poslovnih banaka, sa negativnim posljedicama za domaći biznis i ličnu potrošnju građana.
Britanska privreda je zbog negativnih posljedica kreditne krize u prošlom kvartalu ostvarila negativnu stopu rasta i praktično ušla u prvu recesiju od početka devedesetih godina minulog vijeka, ističe se u izveštaju BoE.
Vlada britanskog premijera Gordona Brauna je početkom oktobra odlučila da ubaci u domaći finansijski sistem sumu od 50 milijardi funti da bi djelimično nacionalizovala više poslovnih banaka i garantovala njihove kratkoročne i srednjoročne dužničke obaveze.
Nova pravila za poboljšanje likvidnosti finansijskog sektora omogućila su ugroženim britanskim bankama da državi prodaju svoje loše akcije i tako “ispeglaju” nepovoljan finansijski bilans.
Spasonosni vladin paket je omogućio, osim toga, da se snize inače vrlo visoke međubankarske kamate, ali je teško očekivati da se ukupna situacija u finansijskom sektoru brzo popravi i vrati na predkrizni period, ocijenjuju eksperti BoE.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.