BANJALUKA, Direktor banjalučkog Ekonomskog instituta Duško Jakšić ocjenjuje da Republika Srpska (RS) popravlja ekonomsku poziciju BiH, jer ima povoljniju ekonomsku klimu od Federacije BiH (FBiH), što pokazuje nivo investicija.
Jakšić je rekao da kada se imaju u vidu političko stanje i odnosi u BiH nije iznenađen činjenicom da je BiH, uz Albaniju, najlošije rangirana zemlja na listi konkurentnosti u grupi od 16 država, koje nisu članice EU.
“Samo prisustvo predstvnika OHR-a pokazuje da stepen političke samostalnosti koji se odražava i na poslovnu klimu ima određena ograničenja. S druge strane, neujednačenost ekonomskog prostora utiče na nizak indeks BiH”, pojasnio je Jakšić.
On je istakao da ekonomski prostor u BiH nije kompaktan, te da smo svi svjedoci međusobnih nesuglasica zbog kojih mnogo toga trpi.
“Najbolji primjer je sadašnji položaj Rafinerije nafte Brod, ranije, a i sada, jer je neko uvijek nalazio način da opstruiše njen rad”, naveo je Jakšić.
Komentarišući Crnu Goru za koju se, osim Hrvatske, navodi da prednjači po kvalitetu finasijskih usluga, Jakšić je istakao da je riječ o “tako maloj ekonomiji veličine jednog velikog preduzeća, da je lako kontrolisati sve parametre, mada je pitanje da li ih kontrolišu”.
“Svaka veća ekonomija, poput Srbije, sigurno se ne može na taj način posmatrati”, naveo je Jakšić.
Govoreći o Hrvatskoj, on je ocijenio da je ova zemlja prošla proceduru Sporazuma o stabilizaciji i priduživanju i na pragu je kandidature za EU, što se, kazao je, očigledno uvažava.
“Ali to se kod nas, odnosno u regionu, sve brzo može promijeniti, pa da nekoliko ekscesa, poput atentata u Hrvatskoj, iz temelja sve poremeti, što ne bi bilo dobro”, naveo je Jakšić.
On je rekao da rangiranje zemalja Balkana ima smisla za države u kojima je minimalan stepen demokratije i stabilnosti ekonomskog sistema, a da to postaje problematično kad se spuste ispod minimuma.
U Izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma navodi se da je BiH najslabija od svih zmealja u oblastima poslovnog okruženja i uključivanja širih socijalnih slojeva u planiranje i donošenje odluka i da je njen koeficijent privredne konkurentnosti 3,12.
Indeksi Hrvatske i Crne Gore, navodi se, iznose 4,1 odnosno 3,96. Srna