HONGKONG, Rizik od indiferentnosti prema klimatskim promjenama daleko nadmašuje prijetnju globalne finansijske krize, izjavio je stručnjak za ekologiju i bivši zvaničnik britanskog Ministarstva finansija Nikolas Stern, pozivajući na primjenu nove fiskalne potrošnje prilagođene smanjenju emisije štetnih gasova.
Stern, koji je još u izvještaju iz 2006. upozorio da će neaktivnost na polju globalnog zagrijavanja izazvati ekonomske probleme kao u vrijeme Velike depresije, izjavio je na konferenciji o klimi u Hongkongu da je “veoma važna lekcija da problemi moraju da se rješavaju na vrijeme”, prenosi Rojters.
Dok se zemlje u svijetu polako okreću od primjene mjera za stabilizaciju monetarnog i finansijskog sistema ka povećanju fiskalne potrošnje za oporavak realne privrede, britanski stručnjak ukazuje da je to prilika da se uvede “novi, zeleniji svjetski poredak, sa manjom emisijom štetnih gasova”.
Iz ove recesije možemo da naučimo da se tražnja može najbolje povećati fokusiranjem na smanjenje buduće emisije štetnih gasova, uključujući veću javnu potrošnju na javni saobraćaj, energetiku i “zelenu” tehnologiju, istakao je Stern.
Na prošlosedmičnom Azijsko-evropskom sastanku u Pekingu, Kina je navela da je posvećena postizanju dogovora oko novog klimatskog sporazuma na ključnim pregovorima u Kopenhagenu krajem slijedeće godine. Lideri na tom samitu su apelovali da se svjetska ekonomska kriza ne koristi kao izgovor za odlaganje sporazuma.
Sa druge strane, italijanski premijer Silvio Berluskoni je nedavno upozorio da još deset članica podržava njegov stav da se blokira klimatski plan EU.
Stern je, međutim, i dalje optimističan i kaže da bi pregovori mogli da budu “veoma napeti”, ali je vjerovatnost da u Kopenhagenu bude postignut dogovor o smanjenju emisije ugljen-dioksida za 50 odsto do 2050. i dalje “veoma velika”.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.