SARAJEVO – Trend podizanja oročenog novca u komercijalnim bankama je usporen i od početka krize prvi put imamo pozitivne tokove devizne efektive u bankarskom sektoru u BiH, potvrdio je Ljubiša Vladušić, viceguverner Centralne banke (CB) BiH.
“U posljednja dva-tri dana situacija se smirila i sada se više novca vraća u trezore nego što izlazi”, kazao je Vladušić povodom Svjetskog dana štednje 31. oktobra.
On, međutim, nema podatke o tome kolika je ukupna vrijednost podignutih štednih uloga, niti koliko je štednje vraćeno.
“Brojke konsolidujemo svakih deset dana i očekujemo da će naredni podaci biti pozitivni”, dodao je on.
Vladušić smatra da su građani uvidjeli da nema više potrebe za nervozom, čemu je doprinijela i stimulativna politika banaka.
“Banke pokreću promotivne akcije rasta kamata na štednju i može se očekivati da će davati nove pogodnosti klijentima”, kazao je Vladušić.
I Zlatko Barš, direktor Agencije za bankarstvo FBiH, tvrdi da je pritisak građana na najveće banke radi podizanja depozita opao.
“Klijenti koji su dizali depozite prvih dana sada vraćaju novac”, kazao je Barš. Međutim, ni on nije imao najnovije podatke o visini štednje koja je podignuta iz banaka. Tek je podsjetio da je u septembru štednja porasla i na kraju mjeseca iznosila 4,5 milijardi, dok je 11. oktobra iznosila oko 4,4 milijarde KM. Najveći odliv zabilježen je kod štednje po viđenju.
“Da nije sve crno pokazuje i podatak da je u tom periodu štednja oročena preko jedne godine povećana za 7,4 miliona KM”, rekao je Barš.
Polovinom ovog mjeseca, u jeku finansijske krize, u Agenciji za bankarstvo FBiH kazali su da su građani iz banaka povukli 81 milion KM, dok je Aleksandar Džombić, ministar finansija, istovremeno iznio podatak da je u ovom entitetu povučeno 17 miliona KM.
Depoziti 5,8 milijardi KM
Depoziti bh. građana kod banaka na kraju septembra iznosili su 5,8 milijardi KM i povećani su za više od milijardu KM ili za 21 odsto u odnosu na isti period lani, saopšteno je iz Centralne banke BiH.
Depoziti po viđenju čine oko 2,3 milijarde KM, ili 40,4 odsto, dok oročeni i štedni depoziti iznose 3,5 milijardi, ili 59,6 odsto. Oko trećine depozita je u domaćoj, a oko dvije trećine u stranim valutama.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.